Veganların maneviyat anlayışları üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research about Vegans' understanding of spirituality
  1. Tez No: 677821
  2. Yazar: DERYA EREN CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ŞULE ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, veganların maneviyat anlayışlarını konu edinmektedir. Araştırmanın temel amacı, veganlığın manevi bir akım olabilme ihtimalini tartışarak veganların maneviyat anlayışlarını daha yakından incelemektir. Nitel bir araştırma olan çalışmada derinlemesine mülakat tekniği kullanılmıştır. Amaçlı ve kartopu yöntemiyle ulaşılan 25 vegan ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş, görüşmeler sonucu elde edilen veriler MAXQDA 2020 programıyla analiz edilmiştir. Araştırmada, veganların doğaya karşı holistik bakış açısının gelişmiş olduğu ve bunun sonucunda gezegene, hayvanlara, doğaya ve gelecek nesillere karşı ahlaki bir sorumluluk hissettikleri saptanmıştır. Vegan olmak katılımcılar tarafından bu sorumluluğu yerine getirmenin tek yolu olarak görülmekte ve hayata anlam katmaktadır. Kendinden olmayana karşı geliştirilen bu holistik bakış ve bağlılık hissi, veganların maneviyata eğilimli olduklarını göstermekle kalmaz; aynı zamanda veganlığı manevi hareket olarak düşünmeye olanak sağlar. Bu maneviyat, daha çok ekolojik ve seküler değerlerin benimsendiği din dışı bir maneviyat olarak karşımıza çıkmakla beraber veganlık ve dini değerlerin uyumu da görmezden gelinemeyecek kadar açıktır.
Özet (Çeviri)
This study discusses vegans' understanding of spirituality. The main purpose of this study is to examine vegans' understanding of spirituality by discussing the possibility of veganism as a spiritual movement. As it is a qualitative research, in-depth interview technique was used in the study. The semi-structrued interviews were conducted with 25 vegans through purposive and snowball sampling method. The data obtained from interviews was analyzed via MAXQDA 2020. It has been detected that, vegans are inclined to have imporved holistic perspective toward nature and as a result of this, it has been determined that they feel moral responsibility for the planet, animals, nature and future generations. Being vegan is seen as the only way to fulfill this responsibility by the partcipants and adds meaning to life. This holistic view and the sense of connection to others not only display that vegans are inclined to spirituality but also enable veganism to be considered as a spiritual movement. Even though this spirituality is more likely non-religious one, which embraces ecological and secular values, harmony of religious values and vegaism are too obvious to ignore.