Psödotümör serebri hastalarıdaki odyo-vestibüler bulgular
Audiovestibular findings in patients with pseudotumor cerebri
- Tez No: 677825
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Psödotümör serebri sendromu (PTSS), intrakraniyal basınç artışı ile seyreden bir hastalıktır. Bu hastalarda hem koklear hem de vestibüler patolojiler görülebilmektedir. Bu çalışma ile günümüzde en yaygın kullanılan odyovestibüler testlerden yararlanılarak bu hasta grubundaki odyolojik ve vestibüler patolojilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma Başkent Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'nda yürütülmüş olup, prospektif, kontrol gruplu kör klinik bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Hastanemizde psödotümör serebri hastalığı tanısı almış 20 hasta, çalışma grubunu oluşturmaktadır. Kontrol grubunu ise herhangi bir odyovestibüler yakınması olmayan yaş ve cinsiyet olarak eş 20 sağlıklı bireyden oluşturulmuştur.Çalışma grubundaki hastaların kulak burun boğaz muayenesini takiben saf ses odyometri, timpanometri, elektronistagmografi (ENG) ve vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyelleri(VEMP) testleri yapılmış ve kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda dizziness ve/veya vertigo, işitme kaybı, tinnitus, dolgunluk ve basınç hisleri gibi kokleo-vestibüler yakınmaların psödotümör serebri hastalarında görülebildiği saptanmıştır. Hasta grubunda özellikle alçak frekanslardaki işitme kayıplarının, kontrol grubuna oranla anlamlı fazla olduğu tespit edilmiştir. Elektronistagmografi testinde, santral patoloji lehine yorumlanan sakkad testinde uzama, optokinetik testinde asimetri ve tracking testinde bozukluk gibi patolojilerin hasta grubunda, kontrol grubuna kıyasla daha sık görüldüğü belirlenmiş ve sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (santral patoloji hasta grubunda %50, kontrol grubunda %5 oranında bulunmuştur). VEMP testi sonucunda hasta grubunda %40 patoloji ( amplitüd değişikliği, latans uzaması ve cevapsızlık) tespit edilmiştir. Kontrol grubunda ise yalnızca bir hastada (%5) VEMP anormalliği bulunmuşve sonuçlar anlamlı olarak farklı bulunmuştur. Çalışma grubumuzdaki hastaların alçak frekans işitme kayıpları, koklear akuaduktustan iç kulağa iletilen yüksek BOS basıncının perilenfatik sıvı basıncını artırması ve bunun direkt veya indirekt olarak endolenfatik sıvıya etkisi ile olabileceği gibi; iki dura yaprağı arasında bulunan endolenfatik kesede, artmış BOS basıncının direkt etkisi ile vasküler akımın azalması veya direkt basıya bağlı endolenfatik sıvı emiliminin bozulması sonucu olabilir. Bu mekanizmaların, iç kulak vestibüler yapılarının etkilenmesinde de rol oynadığını düşünmektedyiz.
Özet (Çeviri)
Pseudotumor cerebri syndrome is characterized by benign intracranial hypertension. This syndrome can be manifested by audiological and vestibular complaints. The aim of thisstudy is to determine the audiovestibular pathologies in this syndrome by performing current audiovestibular tests. The study was conducted at Başkent University Otorhinolaryngology Head and Neck Surgery Department and designed as a prospective, controlled and blind clinical study. Study group subjects were 20 pseudotumor cerebri patients diagnosed in our hospital. Control group consists of 20 healthy, age and sex matched volunteers. Pure tone audiometry, timpanometry, electronystagmography (ENG) and vestibular evoked myogenic potentials tests (VEMP) were performed to both groups and study group results were compared with the control group. As a result, dizziness and/or vertigo, hearing loss, tinnitus, aural fullness and pressure sensation symptoms were realised to be detected in the pseudotumor cerebri patients. The audiological tests showed significant low tone hearing loss in the study group, compared to the control group. Electronystagmography tests revealed pathologies indicating central nervous system defects (saccadic latency delay, optokinetic asymetry, tracking test abnormalities) in the study group. Results were significantly higher in the study group (50% of the patients in the study group had central disorders according to the ENG test, while only 5% of the control group manifests such abnormality). According to the VEMP tests, study group had significantly higher abnormality rates compared to the control group ( 40% of the study group (amplitude changes, prolonged latency and absence of VEMP responses), 5% of the control group had abnormal results in this test). We propose that, the pathophysiology of hearing loss in patients with pseudotumor cerebri syndrome may be due to increased perilymphatic pressure by transmission of cerebrospinal fluid pressure through the coclear aqueduct. İncreased perilymphatic pressure may directly or indirectly affect the endolymphatic system; or, since the sac is composed of two dural plates, it may affect the endolymphatic sac itself by decreasing the vascular supply of the sac or putting the sac under pressure directly. The same pathophysiological principles may also be valid for the involvement of the iner ear vestibular apparatus.