Tiroidektomili hastalarda supresyonamacıyla kullanılan l-tiroksin'inkemik mineral dansitesi üzerine etkileri
The effect of thyroxine treatment on bone mineral density given after thyroidectomy
- Tez No: 677826
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ERTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Osteoporoz , özellikle yaşlı kadınlarda sık rastlanılan yaygın ve doğurduğu sonuçlar açısından üzerinde önemle durulması gereken bir halk sağlığı sorunudur .Bilindiği gibi osteoporozun birçok nedeni vardır . Hipertiroidi ise bu konuda en az bilinen etkendir. Tiroid ameliyatlarından sonra TSH supresyonu için kullanılan L-tiroksinin kemik mineral dansitesinde azalmaya neden olduğu tartışmalıdır. Bu çalışmada , Ankara Numune Hastanesi 5. Cerrahi Kliniğinde 50 kadın hasta ortalama bir yıl süreyle takip edildi . Hastaların serum TSH , T3, T4 , Ca ve kemik mineral dansınometreleri belirli aralıklarla çalışıldı . Hastalara tiroid durumlarına göre total tiroidektomı , subtotal tiroidektomi ve bir tarafa total karşı tarafa subtotal tiroidektomi ameliyatları yapıldı . Preoperatif hastalara rutin bitokimya, serum TSH, T3, T4, kalsitonin, tiroglobulin ve kemik mineral dansitemetresi çalışıldı. Postoperatif 3. ,6. ve 12.aylarda serum TSH , T3, T4 düzeyleri çalışıldı. Kemik mineral dansitemetreleri ise 6. ve 12. aylarda tekrarlandı . Çalışmanın sonucunda L-tiroksin supresyon tedavisinin kemik mineral dansitesinde azalmaya neden olmadığı görüldü . Bu çalışma, literatürdeki diğer çalışmalarla birlikte değerlendirildiğinde L- tiroksin supresyon tedavisinin kısa sürede ve düşük dozlarda kemik mineral dansitesinde kayba neden olmadığı ancak yüksek dozda ve uzun süre kullanıldığında kemik kitlesinde kaybın olabileceği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The effect of thyroxine treatment on bone mineral density given after thyroidectomy The use of thyroxin for suppression or replacement therapy follovving thyroidectomy is very common. But its effect on bone mineral density (BMD), is beeing debated. The aim of this study is to determine vvhether long- term thyroxine therapy is a risk factor for the development of secondary osteoporosls İn premenopousal and postmenopousal vvomen after thyroidectomy. 33 premenopousal and 1 7 postmenopousal female patients vvho had thyroidectomy for different indications in Ankara Numune Teaching and Research Hospital department of fifth surgery cünic betvveen September 2001 and October 2003 vvere included in this study. The patients vvere put on 50-200mcg/day L-thyroxine postoperatively and dosage vvas adjusted on routine follovv-ups. BMD of patients at lumbar, femoral neck and Ward' triangle regions vvas measured using dua! energy X-ray absorp- tiometry preoperatlvely and postoperatively after 6th month and first year. There vvas no significant difference in thyroid hormone levels and l-thyroxine dose betvveen the premenopousal and postmenopousal patients (p>0.05). There vvas no significant difference in preoperative, postoperative 6th month and postoperative first year BMD of patients groups (p>0.05). No correlation vvas detected betvveen the BMD and preoperative diag- nosis, surgical procedure, the dose and duration of L-thyroxine therapy. İn condusion vve think that long-term thyroxine therapy is not a single predisposant factor for decrease in BMD