İstanbul ili Avrupa yakası halkının kırmızı et ve ürünleri tüketim alışkanlıkları ve bilincinin belirlenmesi
Determination of red meat and products consumption habits and awareness of the People of the European side of Istanbul province
- Tez No: 677828
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT NAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tüketicilerin dengeli ve sağlıklı beslenmesinde kırmızı et ve ürünleri önemi bir yer tutar. Bu çalışma İstanbul ili Avrupa yakası halkının bir anket çalışması yaparak kırmızı et ve ürünleri tüketim alışkanlıkları ve bilincinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Bunun için İstanbul ili Avrupa yakasında oturan toplam 240 kişide toplam 24 sorudan oluşan bir anket çalışması yapılmıştır. Bu sorular ile önce tüketici profili belirlenmiş ve akabinde tüketici alışkanlıkları ve bilinci değerlendirilmiştir. Buna göre, tüketici alışkanlıkları açısından yapılan ankete katılanlarım değerlendirmede % 58.4'ünün (140 kişi) haftada 2-3 kez kırmızı et alışverişi yaptığı, % 66.3'ününn (159 kişi) kırmızı eti süper market ve kasaptan aldığı, % 72.9'unun (175 kişi) kıyma ve kuşbaşı olarak etleri satın aldığı, % 73.8'inin (177 kişi) sade ve sebzeli et yemeği olarak tükettği, % 59.6'sının (143 kişi) haftada bir kez et tükettiği ve % 10.8'i (26 kişi) hiç tüketmediği, % 63.4'ünün (161 kişi) sığır eti ve koyun etini tercih ettikleri, % 65.4'ünün (157 kişi) kırmızı eti lezzetli ve besleyici bulduğu, % 61.3'ünün (147 kişi) eti ızgara olarak ve fırında tükettiği, % 85.5'inin (205 kişi) sucuk ve pastırma tükettiği ve % 72.8'inin (175 kişi) et ürününü haftada bir ve 15 günde bir kez tükettiği saptanmıştır. Tüketici bilinci açısından ankete katılanların % 83.3'ünün (200 kişi) etleri tamamen veya kısmen sağlıklı bulduğu, % 67.5'inin (162 kişi) fazla tüketimin yüksek kolestrol ve hiper tansiyona neden olduğunun bilincinde olduğunun, % 94.2'sinin (226 kişi) fiyatları tamamen veya kısmen uygun bulduğu, % 68.2'sinin (166 kişi) ürünlerde marka ve ambalaja, % 81.6'sının (196 kişi) etiket üzerinde son kullanım tarihi ve allerjenler konusuna dikkat ettikleri, % 73.4'ünün (176 kişi) dondurulmuş eti tükettiği veya bazen tükettiği, % 75'inin (180 kişi) gıda güvenliği hakkında kısmen veya hiç bilgili olmadıkları, % 88.3'ünün (200 kişi) et işletmelerinin hijyenine kısmen veya hiç dikkat etmediği, % 75.8'inin (182 kişi) yetkili kuruluş olarak bakanlık ve işletme sahiplerini gördükleri, % 79.2'sinin (190 kişi) hijyen denetimlerinin yeterli olmadığı veya kısmen yeterli olduğu şeklinde cevap verdikleri saptanmıştır. Yukarıda bildirilen anket sonuçlarına göre, ankete katılanların önemli bir kısmının yeterli ve dengeli beslenme için gerekli olan alışkanlıkları gösterdikleri ayrıca sağlıklı beslenme için yeterli bir bilinç düzeyine sahip oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Red meat and its products have an important place in the balanced and healthy diet of consumers. This study was carried out with the aim of determining the consumption habits and awareness of red meat and products by conducting a survey of the people of the European side of Istanbul. For this purpose, a survey study consisting of 24 questions was conducted in 240 people living on the European side of Istanbul. With these questions, first the consumer profile was determined and then consumer habits and awareness were evaluated. Accordingly, in terms of 58.4% (140 people) of the respondents consumer habits shop for red meat 2-3 times a week, 66.3% (159 people) buy red meat from supermarkets and butchers, 72.9% (175 people) they bought minced meat and cubed meat, 73.8% (177 people) consumed it as plain and vegetable meat meal, 59.6% (143 people) consumed meat once a week and 10.8% (26 people) never consumed it, % 63.4 (161 people) preferred beef and mutton, 65.4% (157 people) found red meat delicious and nutritious, 61.3% (147 people) consumed the meat grilled and in the oven, 85.5% ( 205 people) consumed sausage and bacon and 72.8% (175 people) consumed meat product once a week and once in 15 days. In terms of consumer awareness, 83.3% (200 people) of the survey participants found meat completely or partially healthy, 67.5% (162 people) overconsumption caused high cholesterol and hypertension, 94.2% (226 people) found the prices completely or partially. found appropriate, 68.2% (166 people) paid attention to the brand and packaging of the products, 81.6% (196 people) paid attention to the expiration date and allergens on the label, 73.4% (176 people) consumed or sometimes consumed frozen meat, 75% (180 people) had little or no knowledge about food safety, 88.3% (200 people) didn't pay attention to hygiene partially or not at all, 75.8% (182 people) saw ministries and business owners as authorized institutions. It was determined that 79.2% (190 people) answered that the hygiene inspections were not sufficient or were partially sufficient. According to the results of the survey reported above, it was concluded that a significant part of the respondents had the habits necessary for adequate and balanced nutrition and had an adequate level of consciousness for healthy nutrition.