Güneş panelleri için internet üzerinden izlenebilir sistem tasarımı
Design of system traceable over the internet for solar panels
  1. Tez No: 677837
  2. Yazar: ABDULLAH IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş panelleri enerji arayış konusunda en popüler ve kolay erişilebilir kaynak çeşididir. Güneş panellerinden yüksek verim alınması için maksimum güç noktalarında çalıştırılması gerekmektedir. Maksimum güç noktası takibi güneş panel gerilim ve akım değerlerinin sürekli olarak izlenip kontrol edilmesiyle mümkün olmaktadır. Ayrıca nesnelerin interneti günümüzde bir çok cihaz ve alanlarda kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, güneş panellerinin sürekli olarak maksimum güç noktasında çalıştığını izlemek ve güç verilerini kayıt altında tutmak için internet üzerinden izlenebilir bir sistem tasarlanmıştır. Çalışmada güneş panelinin gerilimi ve akımı sürekli olarak okunarak panelin çalıştığı güç noktası tespit edilmektedir. Güneş panelinin kısa-devre akım ve açık-devre gerilim değerlerine bağlı olarak güç eğrisinin hangi noktasında çalıştığı gerçek zamanlı olarak izlenebilmektedir. Ayrıca bu tez çalışması ile güneş panelinin güç verileri anlık, saatlik, haftalık ve aylık olarak izlenebilmekte ve kayıt altına alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Solar panels, one of the renewable energy sources, are the most popular and easily accessible type of energy search. To obtain high efficiency from solar panels, it must be operated at maximum power points. Maximum power point tracking is possible by continuously monitoring and controlling solar panel voltage and current values. In addition, the Internet of Things is used in many devices and areas today. In this thesis, a system that can be monitored over the internet is designed to monitor the solar panel continuously at maximum power point and to record the power data. In the study, the voltage and current of the solar panel are constantly read and the power point at which the panel operates is determined. Depending on the short-circuit current and open-circuit voltage values of the solar panel, it can be monitored in real time at which point of the power curve it operates. In addition, with this thesis, the power data of the solar panel can be monitored and recorded real time, hourly, weekly and monthly.