Robotların incelenmesi
  1. Tez No: 67784
  2. Yazar: ABDÜLVAHİD ERGAŞOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ÖZGÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Büyük gelişmelere sahne olan çağımızda sanayide ve günlük yaşamımızda teknolojinin önemi gün geçtikçe artmaktadır. 1950'li yıllardan sonra sanayide uygulamasına temeli atılan robotlar sanayinin otomatikleştirilmesine çok büyük katkıda bulunmuştur. Robotlarla ilgili bu tez çalışmalarımda robotları genel olarak incelemeye çalıştım. Tez yedi bölümden bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümü giriştir. Tezin ikinci bölümünde Endüstriyel Robotlar hakkındaki temel bilgiler yani tanımlar, robotların tarihçesi, bileşenleri, robot sınıflandırılması, fiziksel özellikleri, programlama teknikleri hakkında genel bir bilgi toplanmıştır. Üçüncü bölümde ise robotların uygulamalarına ait bilgiler sunulmuştur. Robotların günümüzdeki kullanım alanları, endüstrideki uygulamaları örnekleriyle verilmiştir. Ayrıca otomotiv sektöründeki bazı uygulama örnekleri, askeri ve günlük hayatta kullanılan robotlar hakkında da bilgi verilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde günümüzdeki robotların yetersizlikleri ve bunları ortadan kaldırmaya yönelik olan uzman sistemlerin robotlara entegrasyonu ve bu entegrasyonun uygulaması mümkün olan alanlar ve avantajları ele alınmıştır. Beşinci bölümde dünyada robotik çalışmaları incelenmiştir. Dünyada robot gelişmeleri analiz edilmeye çalışılmış, ülkeler bazında robotik çalışmaları, bazı şirketleri robotlu üretime geçmelerine zorlayan nedenler örneklerde sunulmuştur. Ayrıca Türkiye'de robotik çalışmaları ve robot üretimine ait bilgi verilmiştir. Tezin arana bölümünde robotların sağladığı faydalar, muhtemel zararları, ekonomik faktörler, ekonomik analiz metodları, robot doğrulama analizi kısaca robotların ekonomik analizi yapılmıştır. Son kısımda ise bir ark kaynak robotunun kaba bir hesapla ekonomikliği incelenmiştir. Son bolünde tezin kısa bir sonucu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our age, a lot of great changes take place. In this respect, the importance of technology is iscreasing everyday in our daily life and in industry. Since 1950, robotics has made a great deal of contribution to automation of industry. In this thesis, these machines are studied. There are seven chapters in the thesis. In the first chapter, an introduction to robotics is given. In the second chapter, initially, the description of industrial robotics is given. Than, the history of robotics, their components, the classification of robotics and all programming techniques are presented. In the third chapter, some practical applications of robotics are given. The utilisation areas and some industrial implementations especially in the automotive industry are presented with examples. Finally, military and daily life robotics is examined. In the fourth chapter, the integration of expert systems into various activities performed by robotics is examined. The importance of robotics is highlighted followed by some of their major limitations. Furthermore, the results of integration of expert systems into robotics, that can remove many of the limitations of today's robots, are given. In the fifth chapter, some studies about robotics in the world are presented. The development on robotics has been analysed. Studies based on countries and reasons of production made by robots based on companies are given with examples. Than, robotics and robot productions in Turkey are examined. In the sixth chapter, utilities of robotics, possible limitations of them, economical factors of them, economical analysis methods and correction analtsis are analysed in short. Than, an economical analysis of an arc-welding robot is done. In the last chapter, all research results are given. VI