Okul yöneticilerinin sergiledikleri takım liderliği davranışları ile öğretmenlerin iş doyumu ve iş yaşam dengesi arasındaki ilişki
  1. Tez No: 677854
  2. Yazar: ZEKİ KERİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin sergiledikleri takım liderliği davranışları ile öğretmenlerin iş doyumu ve iş-yaşam dengesi düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. İlişkisel tarama modelinde yürütülen bu araştırmanın çalışma evrenini, 2019–2020 Eğitim-Öğretim yılında Denizli İli Çivril ilçesinde görevli 783 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise çalışma evreninden eleman örnekleme yöntemiyle yansız olarak seçilmiş 534 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada verileri kişisel bilgi formu, takım liderliği ölçeği, iş yaşam dengesi ölçeği ve Minnesota iş tatmin ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde parametrik testlerden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, öğretmenlerin okul müdürlerinin takım liderliği davranışlarını genellikle sergilediklerini düşünmelerine rağmen uzlaştırma ve işbirliği yapma konusunda daha az takım liderliği davranışlarını gösterdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında, öğretmenlerin iş-yaşam dengesini sağladıkları ve iş doyum düzeylerinin de yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın bir diğer önemli sonucu da öğretmenlerin yöneticilerin sergilediği takım liderliği davranışlarına yönelik algıları ile iş-yaşam dengesi ve iş doyumu algıları arasında bir ilişkinin olduğudur.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to determine the relationship between the team leadership behaviors of school administrators and teachers' job satisfaction and work-life balance levels. The study universe of this research conducted in the relational survey model consists of 783 teachers working in Çivril district of Denizli Province in the 2019-2020 academic year. The sample of the study, on the other hand, consists of 534 teachers, who were randomly selected from the study population with the sampling method. As data collection tools in the research,“Team Leadership Scale”developed by Çankaya and Karakuş (2010),“Work-Life Balance Scale”developed by Taşdelen- Karçkay and Bakalım (2017), and“Minnesota Job Satisfaction Scale”developed by Weiss, Dawis, England and Lofquist and adapted into Turkish by Baycan (1985). Parametric tests were used in the analysis of the data. In the light of the findings, it was concluded that although teachers think that school principals generally exhibit team leadership behaviors, they also show less team leadership behaviors in reconciling employees and ensuring their cooperation. In addition, it was concluded that teachers provided work-life balance and their job satisfaction levels were high. Another important result of the research is that there is a relationship between teachers' perceptions of team leadership behaviors exhibited by administrators and their perceptions of work-life balance and job satisfaction.