Yeni Ses gazetesinin 'Alaturka-Alafranga Musiki Meselesi' başlıklı anketinde yayımlanan yazıların çevriyazım ve incelemesi
Transliteration and analysis of articles published in Yeni Ses newspaper's survey headed 'Alaturka-Alafranga Music Issue'
  1. Tez No: 677872
  2. Yazar: ANIL NEJAT SEKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HAKAN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Erken Cumhuriyet Dönemi müzik politikalarının“Yeni Ses”adlı gazetede yayımlanan anket özelinde incelendiği bu tezin giriş kısmında; modern, modernizm, modernite ve modernleşme kelimeleri kavramsal olarak ele alınmış ve Cumhuriyet modernleşmesinin temellerinin atıldığı III. Selim Dönemi ile Cumhuriyetin ilanı arasındaki dönem üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde; Erken Cumhuriyet Dönemi ve bu dönemde yapılan modernleşme çalışmaları üzerinde durulmuş, güzel sanatlar alanında atılan adımlar incelenmiştir. Ayrıca Sanayi-i Nefise Encümeninin resmî okullardan Türk musikisi eğitim/öğretimini kaldırması konusuna ışık tutabilmesi amacıyla devletin resmî müzik politikaları alt madde hâlinde incelenmiştir. İkinci bölümde; çevriyazımı yapılacak“Yeni Ses”gazetesi hakkında bilgi verilmiş ve dönemin periyodik yayınları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde; çevriyazımda izlenen yöntem ve Sanayi-i Nefise Encümeninin aldığı kararla yayımlanmaya başlayan“Alaturka-Alafranga Musiki Meselesi”başlıklı makalelerin orijinal hâli ile çevriyazımı bulunmaktadır. Dördüncü bölümde; dönemin siyasetçileri, musikişinasları ve halk tarafından gazeteye gönderilen mektup, röportaj ve makalelerden elde edilen bulgu ve yorumlar incelenmiştir. Son olarak Sanayi-i Nefise Encümeninin aldığı kararların ne gibi sonuçlar doğurduğu ve nasıl karşılandığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the introduction part of this thesis; which examines the Early Republican period music policies from the survey published in the newspaper 'Yeni Ses', the words modern, modernism, modernity and modernization are discussed conceptually and the period between the III. Selim's period when the foundations of the Republic modernization were laid and the proclamation of the Republic. In the first part; The Early Republic Period and the modernization studies carried out in this period were emphasized, and the steps taken in the field of fine arts were examined. In addition, the state's official music policies were examined as a sub-item in order to shed light on the issue of the Fine Arts Committee to abolish Turkish Music education / training from official schools. In the second part; information was given about the newspaper 'Yeni Ses' to be translate and periodical publications of the period were emphasized. In the third part; the method followed in transliteration and the articles titled and their original versions 'Alaturka-Alafranga Music Issue', which started to be published with the decision of the Fine Arts Committee. In the fourth part; the findings and comments obtained from the letters, interviews and articles sent to the newspaper by the politicians, musicians and the public of the period were analyzed. Finally, the results of the decisions taken by the Fine Arts Committee and how they were met were evaluated.