Sosyal girişimcilik niyeti modeli: Türkiye örneği
Social entrepreneurship intention model: The case of Turkey
  1. Tez No: 677885
  2. Yazar: EBRU KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY SABAH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sosyal hayat içerisinde gördüğümüz birçok şey sosyal girişimcilik faaliyeti içerisindedir. Örneğin askıda ekmek projesi bir sosyal girişimcilik faaliyetidir. Bu projedeki motivasyon maddi durumu yetersiz olan bireyler için en temel ihtiyacın sağlanabilmesidir. Kişisel olarak yapılan bu projenin amacı, girişimi yapan bireye maddi külfet oluşturmadan bir sosyal soruna çözüm sunmaktır. İlk başta küçük bir adım olarak başlayan proje şu an Türkiye'de neredeyse her şehirde yürütülmekte ve her geçen gün giderek büyümektedir. Sosyal girişimcilik, küçük bir adım olarak başlayan girişimcilik faaliyetinin sosyal ve çevresel alanda giderek büyüyerek sosyal fayda oluşturmasıdır (Smith ve Stevens, 2010). Sosyal girişimciliğin çeşitli türleri vardır; küçük bir alanda sosyal fayda sağlayan, toplumda bir soruna çözüm üreten ve toplumsal bir dönüşüme ön ayak olan. Bu çeşitliliğe rağmen ana amaç ortaktır (Zahra, 2009); toplumsal bir soruna çözüm üreterek sosyal fayda sağlamak (Shaw, 2004; Mair ve Marti, 2006). Sosyal girişimciler, kâr amacı güden geleneksel girişimcilerle aynı özellikleri paylaşır: risk alma, proaktif olma, bağımsızlık, yenilikçi olma (Ratten ve Babiak, 2010). Bunun dışında birçok farklı özellikleri de vardır. En başta sosyal girişimciler, sosyal bir amaç için çalışan iş fikrini pazarlanabilir olmaktan ziyade toplumsal çıkar için kullanan kişilerdir (Fowler, 2000). Bu sebeple sosyal girişimciler maddi kazançtan ziyade sürdürülebilir bir fayda elde ederek toplumsal refahı sağlamayı amaç edinirler. Sosyal girişimci sosyal fayda sağlayan bir faaliyet oluşturmak için önce niyet etmelidir. Çünkü bir davranışın hayata geçebilmesi için önce o davranışa yönelik niyetin oluşması gerekmektedir (Ajzen, 1991). Niyeti var eden içsel ve dışsal birçok motivasyon kaynağı, tetikleyici güç unsuru vardır. Bu çalışma kapsamında beş faktör incelenmektedir. Empati, hayırseverlik, içsel ve dışsal dindarlık, sosyal destek ve öz yeterlilik incelenen faktörlerdir. Bu faktörlerden yalnızca içsel ve dışsal dindarlığın sosyal girişimcilik niyeti üzerinde anlamlı bir etkisi yoktur. Diğer bütün değişkenlerin sosyal girişimcilik niyeti üzerinde dolaylı bir etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Many things we see in social life are in social entrepreneurship activity. For example, the suspended bread project is a social entrepreneurship activity. The motivation in this project is to provide the most basic need for individuals with insufficient financial situation The aim of this personally done project is to offer a solution to a social problem without creating a financial burden on the individual who makes the attempt. The project, which started as a small step at first, is now carried out in almost every city in Turkey and is growing day by day. Social entrepreneurship is the entrepreneurial activity that starts as a small step and gradually grows in the social and environmental area, creating social benefits (Smith and Stevens, 2010). There are several types of social entrepreneurship; providing social benefit in a small area, producing a solution to a problem in society and leading a social transformation. Despite this diversity, the main purpose is common (Zahra, 2009); to provide social benefit by producing a solution to a social problem (Shaw, 2004; Mair & Marti, 2006). Social entrepreneurs share the same characteristics as traditional for-profit entrepreneurs: taking risks, being proactive, independent, being innovative (Ratten & Babiak, 2010). Apart from that, it has many different features. In the first place, social entrepreneurs are people who work for a social purpose and use business ideas for social benefit rather than marketability (Fowler, 2000). For this reason, social entrepreneurs aim to provide social welfare by obtaining a sustainable benefit rather than financial gain. In order to create an activity that provides social benefit, the social entrepreneur must first intend. Because in order for a behavior to be implemented, an intention for that behavior must first be formed (Ajzen, 1991). There are many internal and external motivation sources and triggering power elements that create the intention. Five factors are examined in this study. Empathy, philanthropy, intrinsic and extrinsic religiosity, social support, and self-efficacy were the factors examined. Of these factors, only intrinsic and extrinsic religiosity does not have a significant effect on social entrepreneurial intention. All other variables have an indirect effect on social entrepreneurial intention.