Kar payı dağıtım kararlarının hisse senedi performansına etkisi: Borsa İstanbul 100-endeksinde bir uygulama
The effect of dividend distribution decisions on share performance: An application in Borsa Istanbul 100-index
  1. Tez No: 677886
  2. Yazar: GÜLAY ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SERDAR KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Firmalar tarafından gerçekleştirilen kar payı ödeme kararı, firma değerini etkileyen bir unsurdur. Çünkü hisse senedi yatırımcıları düzenli olarak kar payı dağıtımı yapan firmaları yatırım için tercih etmektedirler. Bu nedenle, firmaların kar payı dağıtacağını kamuya duyurması, hisse senedi yatırımcılarının ilgili firmanın hisse senedine olan talebi artıracağı ve dolayısıyla da hisse senedinin piyasa değerini yükseltebileceği anlamına gelmektedir. Etkin piyasalar hipotezi ise“yarı güçlü formda etkin”bir piyasada kamuya açıklanan bilgilerin, firmaların hisse senetlerinde anormal bir getiriye neden olmayacağı görüşünü ifade etmektedir. Yani kar payı dağıtımı gibi önemeli bir olayın dahi hisse senedi fiyatını etkilemeyeceğini savunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, BİST-100 Endeksinde işlem gören firmaların kar payı dağıtım olayına yatırımcıların tepkisini belirlemek ve söz konusu firmaların hisse senedi değerine etkisini/etkisizliğini olay çalışması yöntemi ile ölçmektir. Uygulamada, 2016-2020 yılları arasında BİST-100 endeksinde istikrarlı olarak kar payı dağıtımı yapan firmaların verileri ışığında analiz yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda kar payı dağıtma döneminde yatırımcıların olaya tepkisinin pozitif, negatif ve ilişkisiz olduğu sonucuna varılmıştır. Firmaların kümülatif ortalama anormal getiri elde ettikleri ve dolayısıyla firma hisse senedi fiyatlarını ve değerini etkilediği sonucuna varılmıştır. Bunun yanı sıra etkin piyasalar hipotezine göre hisse senedi piyasalarının yarı güçlü formda bile etkin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The decision to pay dividends made by companies is a factor that affects the value of the company. Because stock investors prefer companies that regularly distribute dividends for investment. Therefore, announcing that companies will distribute dividends to the public means that stock investors will increase the demand for the stock of the relevant company and thus increase the market value of the stock. The efficient market hypothesis expresses the view that the information disclosed to the public in a“semi-strong form efficient”market will not cause an abnormal return on the stocks of the companies. In other words, he argues that even an important event such as dividend distribution will not affect the stock price. The aim of this study is to measure the reaction of the investors to the dividend distribution decisions of the companies and the effect on the market value of the companies in question using the event study method. In practice, the analysis was made in the light of the data of companies that consistently distributed dividends in the BIST-100 index between the years 2016-2020. As a result of the analysis, it was concluded that the reaction of the investors to the event in the dividend distribution period was positive, negative and unrelated. It is concluded that the firms have cumulative average abnormal returns and thus affect the firm's stock prices and value. In addition, according to the efficient markets hypothesis, it has been determined that stock markets are not efficient even in semi-strong form.