Computer-aided flow analysis through culverts and diversion tunnels
Menfez ve derivasyon tünellerinde bilgisayar destekli akım analizi
- Tez No: 677893
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MELİH YANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Menfezler ve derivasyon tünelleri, kullanım ömürleri boyunca birçok farklı hidrolik akım durumuna maruz kalabilecek yapılardır. Bu kapalı iletim yapılarını boyutlandırmak ve gerekli önlemleri alabilmek açısından içlerinde oluşabilecek akım davranışlarının bilinmesi önemlidir. Bu durumların anlaşılabilmesi için bazı analizlerin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu çalışmada, tünel yapısı geniş açıklıklı bir menfez olarak ele alınarak, yapı boyunca oluşabilecek tüm hidrolik durumlar incelenmiştir. Bu araştırma sonucunda, kullanıcının veri girişini sağlayacağı ve sonuçların grafik ve tablo olarak gösterileceği bir yazılım geliştirilmiştir. Böylece, çeşitli debilere ait performans eğrisi ve su yüzü profili elde edilmiştir. Buna ek olarak, iletim yapısının bir depolama yapısı olarak çalışabilme durumu incelenmiş ve öteleme analizleri yapılmıştır. Geliştirilen yazılımın kullanımının gösterilmesi ve analiz sonuçlarının açıklanması ve tartışılması için örnek durumlar üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Culverts and diversion tunnels are structures that can be exposed to many different hydraulic conditions throughout their lifetime. It is essential to know the flow behaviors that will occur in these conduits to size them and take the necessary precautions. In order to understand the characteristics of these conditions, a number of analyses should be made. In this study, all possible hydraulic situations that may occur throughout these conduits are examined by considering the tunnel structure as a long-span culvert. A software has been developed to do such analyses using a user's set of data and show the results in the form of graphics and tables. As a consequence, the performance curve and the water surface profile according to various flow rates were obtained. In addition, the operability of the conduit as a storage structure is examined, and routing analyses are produced in this direction. To demonstrate how to use the software and describe the findings of the analyses, example cases are generated and discussions are presented.