Development of a scintillation gamma-ray spectrometer
  1. Tez No: 6779
  2. Yazar: M.CENGİZ AKIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. ESEN ÖZSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
BİR PARILDAMALI GAMA SPEKTROMETRENİN GELİŞTİRİLMESİ AKIŞ, M. Cengiz Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü Nükleer Mühendislik Programı Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi: Doç. Dr. F. Esen ÖZSAN Şubat 1989, 106 sahife ÖZET Bu çalışmada bir başka ölçüm sisteminin elde bulunan birimleri kullanılarak, bir gama ışıması spektrometresi geliştirildi, analiz edildi ve gama-ışıması tespiti veyahut spektroskopik çalışmalar için hazır hale getirildi. Sistem cevabına ait parametreler tanımlandı ve bu parametrelerin, sistemin kontrol parametrelerinin değişiminden kaynaklanan değişmesi izlendi. Ayrıca yüksek voltaj değişmeleri, radyasyon kalkanı uygulanması, odaklama ve geometri gibi etkenlerin, cevap parametreleri üzerindeki etkisi araştırıldı. Sistemin foton enerjilerini ayırma hassasiyetinin geliştirilmesi amacıyla bir optimizasyon gerçekleştirildi, ve bunda ortalama % 6.5 hassasiyet, 2x2 inç'lik bir Nal (Tl) kristal kullanılarak, elde edildi. Sistem değişik fotonenerjileri için ayarlandı, ve radyoaktif bir gama kaynağının şiddetini ölçmedeki verimi hesaplandı. Gama kaynaklarının mutlak şiddetlerinin % 4 ' lük bir hata ile ölçülmesi sağlandı. Ayrıca sistemin cevabını belirleyen doğrusal denklemler, doğrusal regresyon metodu kullanılarak tespit edildi. En son olarak, cevap parametrelerinin »istatistik analizi yapıldı. Anahtar kelimeler : gama-ışıması spektrometreleri, spektrometreler, gama ışıması pals yükseklik analizi gama-ışıması tespiti vı
Özet (Çeviri)
DEVELOPMENT OF A GAMMA-RAY SCINTILLATION SPECTROMETER AKIŞ, M. Cengiz Faculty of Engineering Department of Mechanical Engineering Nuclear Engineering Program, M.S. Thesis Supervisor: Assoc. Prof. Dr. F. Esen ÖZSAN February 1989, 106 pages ABSTRACT In this study, by making use of the exsisting units of a different measurement system, a gamma-ray spectrometer is developed, analyzed and made ready for gamma-ray detection and spectroscopic works. The response parameters of the system are defined and their variations with the control parameters, and with some effects such as high voltage, shielding, focussing and geometry are observed. An optimization for energy resolution improvement is realized and 6.5 % resolution on the average is obtained with a 2 x 2 inches Nal { TI ) crystal. Energy and efficiency calibration of the system is performed and absolute intensity measurements ore made with an error of 4 %. Moreover, the linear relations defining the system response are determined by making use of the mlinear regression method. Finally a statistical analysis of the response parameters is realized. Key Words : gamma-ray spectrometers, spectrometers gamma-ray pulse height analysis, gamma-ray detection systems IV