Bankacılık sektöründe toplan kalite yönetimi ve ISO 9000 uygulaması
  1. Tez No: 67790
  2. Yazar: GÜL ÖZGÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BAKİ CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Üretim, hizmet veya diğer amaçlar için kurulmuş olan tüm organizasyonlar, kalitenin elde edilmesi problemiyle karşılaşmaktadırlar. Bu noktada Toplam Kalite Yönetimi, bir organizasyonun ürün veya hizmetlerinin kalitesini elde etmeye ve arttırmaya çalışan müşteri odaklı bir yönetim felsefedir. Yüksek bir etkinlik için Toplam Kalite Yönetiminin prensipleri, her organizasyonun kendi yapısına göre uyarlanmalıdır. Böylece, organizasyon performansını kontrol etmeyi amaçlayan Toplam Kalite yaklaşımı organizasyonun amacına uyum sağlayarak, bu organizasyonun kültürünü, ortamını, kalitesini ve prodüktivitesini attırmaktadır. Bu tezde, bankacılık sektöründe Toplam Kalite Yönetimi ve ISO 9000 Kalite Güvence Sistemleri incelenmiştir. Birinci bölümde, kalitenin tanımı, tarihi gelişimi ve boyutları incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca, kalitenin önemi üzerinde durulmuştur. ikinci bölümde, Toplam Kalite Yönetiminin tanımlan genel olarak incelenmiştir. Toplam Kalite Yönetiminin tanımlanmasında çok çeşitli yaklaşımlar olduğundan, bu bölümde bu tanımlardan bazı örnekler verilmiştir. Bu tanımların her elemanı detaylı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölüm, hizmet endüstrisinde Toplam Kalite Yönetimini incelemektedir. Bu bölümde, temel hizmet kavranılan ve hizmet kalitesi tanımlanmıştır. Hizmet sektörü için kalite organizasyonu, üretim endüstrilerinden oldukça farklı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle hizmet kalitesi, değişen finansal endüstri taleplerini karşılamak için performans geliştirmede önemli bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır. Dördüncü bölüm ise, ISO 9000 Kalite Güvence Sistemini açıklamaktadır. Bu bölümde, ISO 9000'in bazı temel elemanları tanımlanarak, ISO 9000 ve Toplam Kalite ivYönetimi arasındaki benzerlikler incelenmiştir. Burada özellikle, ISO 9000'in Toplam Kalite Yönetiminin uygulanmasında temel bir geçiş noktası olarak göz önüne alınması gerektiği belirtilmiştir. Beşinci bölüm ise, bankacılık sektöründe Toplam Kalite Yönetimi ve ISO 9000 yaklaşımını incelemektedir. Bu bölüm, Toplam Kalite Yönetimi ve ISO 9000 ile önceki bölümlerde belirtilen konulan birbirine bağlamaktadır. Burada ayrıca, ISO 9000 Kalite Güvence Sisteminin bankacılık sektöründe nasıl uygulanacağı da belirtilmiştir. Son olarak altıncı bölümde, Toplam Kalite Yönetiminin temel sonuçlan özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY All institutions, whether for manufacture, service or other purposes face problems of attaining quality. Total Quality Management is a comprehensive costumer-focused management philosophy for attaining and improving the quality of an organization's products and services. For maximum effectiveness, the principles of Total Quality Management should be tailored to each organization. In this way, the Total Quality Management approach to managing organizational performance will fit with the organization's mission, and improve its culture, environment, quality, and productivity. In this thesis, Total Quality Management in banking industry and ISO 9000 Quality Assurance Systems are examined. The first chapter examines definitions of quality, its historical background and dimensions. This chapter also focuses on the importance of quality. The second chapter looks at definitions of Total Quality Management. Since there are many approaches to defining Total Quality Management, a sampling of several definitions is given in this chapter. Each component of this definition is examined in detail. The third chapter presents Total Quality Management in service industry. In this chapter, the basic service concepts have been defined and service quality has been identified. Service industry organization for quality differs considerably from that used by manufacturing industries. Therefore, service quality must be considered as a vital factor in performance improvement in order to meet the challenges of the changing financial industry. The fourth chapter explains ISO 9000 Quality Assurance Systems. In this chapter, some basic elements of ISO 9000 are defined and similarities between ISO 9000 VIand Total Quality Management are discussed. It was here given emphasis to the fact that ISO 9000 should be considered as a route to implementing Total Quality Management. The fifth chapter discusses Total Quality Management and ISO 9000 approach in banking industry. This chapter ties together the issues from the previous chapters through means for Total Quality Management and ISO 9000. It is also stated how ISO 9000 Quality Assurance System will be implemented in banking industry. Finally, the sixth chapter summarizes basic results in implementing Total Quality Management. vu