Kanatlı hayvanların kuru ve sulu yolum yöntemleri ve bunların fıkhî hükümleri
The methods of dry and wet plucking of poultry and their jurisprudential hukms
  1. Tez No: 511723
  2. Yazar: ÜMMÜ EYMEN BALBABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Modern fıkıh araştırmaları kapsamında tartışılan alanlardan bir tanesi helal gıda konseptidir. Bu kavram çerçevesinde, kanatlı hayvanların beslenmesi, şoklanması, kesimi ve tüy diplerinin gevşetilmesi ve tüylerin yolumu gibi süreçler fıkhî açıdan tartışılmaktadır. Bu çalışmada, kanatlı hayvanların tüy diplerinin gevşetilmesi ve yolumu süreçleri incelenmiştir. Birinci bölümde, necaset ve çeşitleri değerlendirilmiş ve fukaha tarafından suyun hangi şartlarda necis kabul edildiği tespit edilmiştir. Bu bölümde sadece Hanefi fukahanın eserlerinden istifade edilmiştir. İkinci bölümde ise tüy diplerinin gevşetilmesi için uygulanan yöntemleri işlenmiştir. Bunlar, geleneksel usüle göre yolum, sulu yolum ve kuru yolum yöntemleridir. Çalışmanın bu bölümünde, uzmanların bu yöntemlerle ilgili yaptığı analizlerden ve bu alanda telif edilen eserlerden istifade edilmiştir. Tezin son bölümünde ise ilk iki bölümdeki bilgilerden hareketle kuru ve sulu yolum yöntemlerinin fıkhî hükümleri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of halal food is one of the field which is discussed in the context of modern fiqh studies. In the frame of this concept, feeding, stunning, slaughtering, scalding and defeathering processes of poultry have been discussed by many scholars. In this thesis, scalding and defeathering processes of poultry were evaluated. In the first chapter, impurities and its varieties were evaluated and it was also determined under which conditions water was accepted as nejis. Just Hanafites jurists' books were benefited as references for these concepts. In the second chapter, methods which is used for scalding of poultry were handled. These are scalding according to traditional method, scalding by how water which is known as wet plucking and scalding by steam which is known as dry plucking. Analysis which is done by experts and books which are writen about these scalding proceses were benefited. In the last chapter, jurisprudential status of the wet and dry plucking techniques were tried to identify according to informations and instructions in first two chapters of the thesis.