Coğrafi bilgi sistemi ve internet entegrasyonu
- Tez No: 67795
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAŞAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Zorlaşan yaşam koşullan ve rekabet piyasası kişi ve kurumların düzenli bilgiye olan ihtiyacım her geçen gün artırmakta, kişi ve kurumlan bu şartlara ayak uydurabilmeleri için yeni inceleme ve atılımlar yapmaya itmektedir. Düzenli ve doğru bilgi, kişi ve kurumların şiddetle ihtiyaç duyduğu bir olgudur. Var olan bilgiye ulaşmak, onu yönetmek, işlemek ve depolamak ise aynı bir problemdir. C.B.S. bütün bu yönetim, işlem, depolama, ulaşım, ve analiz fonksiyonlarım yerine getiren akıllı bir bilgi sistemidir. Türkiye'de C.B.S. genellikle endüstri standardı olmuş güçlü yazılımların desteği ile yoğun emekler sonucunda kısıtlı sayıda kullanıcının erişebileceği şekilde hazırlanmaktadır. Var olan bu sistemleri açık, çok kullanıcılı ortamlarda çalıştırmak ve daha çok kullanıcıya ulaşarak kullanım alanlarını artırmak çözüm bekleyen bir problemdir. Ayrıca daha basit yazılım gruplarıyla özel amaçlı tasarlanmış C.B.S.'nin uygulanabilirliği değerlendirilmemektedir. Yapılan bu çalışma yukarıda bahsedilen iki probleme yöneliktir. Pilot bir bölgede iki nokta arası en kısa yolun belirlenmesi ve gerekli bir durumda seçilen bir adrese en yakın eczane veya nöbetçi eczanenin bulunması, ayrıca seçilen elemanlara ait bilgilerin sorgulanması amaçlanmış ve bu fonksiyonları gerçekliyecek bir program üretilmiştir. Ayrıca üretilen bu programın bir çok kişi tarafından kullanılması ve sisteme çok kullanıcılı erişim özelliğinin güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla Internet ortamından ulaşım sağlanmıştır. C.B.S.'nin analiz ve tasarımı ile uğraşan kişilerin veya kurumların daha çok kullanıcıya ve kullanım alanına ulaşabilmesi açısından özel amaçlı basit sistemlerin tasarımına da yönelmeleri gerekmektedir. Ayrıca tasarladıkları sistemlerin açık, çok kullanıcılı bir ortamdan erişiminde Internet kanalından yapmaları mümkündür. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The prevailing difficulties in struggle for life and the competitive market make it even more necessary for individuals and institutions to obtain consistent information. Individuals and institutions are forced to make investigation and make progress in order to cope with these conditions. The main problems of the individuals and the associations are, to reach, acquire, store, process, analyze and display the data that they need. GIS is a special kind of turnkey data base system which fulfills the functions of acquiring, storing, processing, analyzing and displaying the data altogether. In Turkey, G.I.S. applications are implemented in long duration's by the help of some software's which have been standards in industry, in a way that limited number of users access these applications. To carry these applications in to multi user platform is a problem to be solved. In edition to this, nmning some specific G.I.S. applications in less complicated software's is not evaluated. This thesis refers to two problems discussed above. The shortest path analyses between two points on a map and if required, clarification of the nearest pharmacy to specific address, and query of some information regarding to those item have been discussed and a computer program has been implemented to provide these functions. Additionally internet users are given chance to access this computer program, to let this application be accessed by multi users in a secure way. People or foundations who are dealing with GIS design or analyses, should also deal simple applications with specific purpose, to serve more GIS users and areas. This can be provided by letting users access their applications via internet.