Kentleşme ve kentleşme sürecinin çocuk suçluluğu üzerindeki etkileri (Ankara örneği)
Urbanization and influence of urbanization on juvenile delinquency (Ankara sample)
- Tez No: 218829
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İHSAN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Kentler sadece mekan değildir. Kentler aynı zamanda semboller ve metaphorlardır, düşünce şekli ve yaşam biçimidir. Modern toplumlar çoğulcudur, çok farklıdır ve çatışmalardan muzdariptir, kentler bu gibi olguların yoğunlaştığı alanlardır.Birçok Batı Avrupa ülkesi, endüstrileşme ve kentleşmenin en üst düzeyde olduğu klasik dönemini yaşamıştır. Endüstrileşmiş toplumun kentleri gençleri ve göçmen işçileri kendine çekmiştir. Kentleşmeye ilişkin olduğuna inanılan gençlik sorunları, büyüme, mekan sıkıntısı, kültürel yarılmalar bununla ilgilidir. Bugün, en azından birçok batı toplumunda resim bundan çok farklıdır. Kentler, kendi dış mahallerine, uydu kasabalarına hatta kırsal alana doğru nüfus kaybetmektedirler. Aynı zamanda ikinci ve üçüncü dünya ülkelerinde kentler ise genellikle katlanarak büyümektedir.Birleşmiş Milletler verilerine göre, 1980'lerden sonra Kuzey Amerika'da suç oranlarının düşüşü ve AB üyesi ülkelerde ise suç oranlarının yatay seyrettiği tespit edilmiştir. Buna rağmen ülkemizde suç sayılarının hızla artıyor olması; ülkemizde yaşanan hızlı değişim sürecinin bir sonucudur. Türkiye'de yaşanan bu hızlı sosyal değişim, sosyal yapının her katmanında gözlemlenebilir ve bu değişim bir çok sorunu da beraberinde getirmektedir. Ankara'da çocuk suçluluğu bu bakış açısıyla değerlendirilebilir.Anahtar Sözcükler1.Kentleşme,2. Kent ve Suç3. Çocuk Suçluluğu,
Özet (Çeviri)
Cities are not merely places; they are also symbols and metaphors, states of mind and styles of life. In so far as modern societies are pluralistic, diverse and prone to conflict cities are likely to be where these are focused.Many Western countries were in the classic take-off period of industrialization and urbanization. The cities of industrial society attracted young migrant workers. Most of the problems perceived as urban issues had to do with youth, growth, lack of space, cultural clashes, etc. Today, in most Western countries the picture is very different. Urban areas tend to be losing population to then outer suburbs, satellite towns and even the country side. At the same time, in Second and Third World countries, cities are often growing exponentially.According to United Nations surveys, overall crime rates decline in North America and stable in the European Union countries since the 1980s. But overall crime rates of Turkey are getting higher for every year because of the rapid metamorphosis process. These rapid social changes in Turkey can be observed every stage of social structure and it cause various social problem. Juvenile delinquency in Ankara may be evaluate according to this view.Key Words1.Urbanization2.City and Crime3.Juvenile delinquency