Açık uçlu maddelerin puanlanmasında bulanık mantık yaklaşımının kullanımı: Bulanık TOPSIS yöntemi örneği
Using a fuzzy logic approach to scoring open-ended questions: Example of the fuzzy TOPSIS method
  1. Tez No: 677949
  2. Yazar: AYKUT ÇİTCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, açık uçlu maddelerin puanlanmasında bulanık mantık yönteminin kullanılmasını incelemek, açık uçlu maddelerin bulanık mantık yöntemi ile puanlanmasına yönelik bir model geliştirmek ve klasik yöntemlerle elde edilen puanlarla bulanık yöntemle elde edilen puanları karşılaştırarak, yöntemlerin avantajlarını ve dezavantajlarını belirlemek amaçlanmıştır. Bulanık TOPSIS yönteminin kullanıldığı bu araştırmada açık uçlu maddeler için matematik alanı seçilmiş ve üç uzmanla görüşmeler yapılarak açık uçlu maddelerin puanlanmasına yönelik yedi kriter belirlenmiştir. Pandemi koşulları nedeniyle çalışmanın gerçek uygulaması yapılmamış olup 25 öğrenci için simülatif veri kullanılarak öğrencilerin klasik ve bulanık yöntemlere göre sıralamaları MS Excel programıyla elde edilmiştir. Çalışma kapsamında öğrencilerin klasik yöntem ve TOPSIS yöntemiyle sıralaması elde edilmiş ve bu sıralamalarla bulanık TOPSIS yöntemiyle elde edilen sıralama arasındaki ilişki Spearman sıra farkları korelasyon katsayısı ile belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda klasik yöntemlerle elde edilen sıralamalarla bulanık yöntemle elde edilen sıralama arasında yüksek derecede pozitif bir ilişkinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the use of the fuzzy logic method in scoring open-ended questions, to develop a model for scoring them with the fuzzy logic method, and to determine the advantages and disadvantages of the methods by comparing the scores obtained through classical methods with the scores obtained by the fuzzy method. In the study in which the fuzzy TOPSIS method was used, the field of mathematics was selected for open-ended questions and seven criteria were determined for scoring open-ended questions by consulting to three experts. Due to pandemic conditions, the real application of the study was not carried out, and the ranking of the students according to classical and fuzzy methods was obtained using MS Excel program by using simulative data for 25 students. Within the scope of the study, the ranking of the students was obtained by the classical method and the TOPSIS method, and the relationship between these rankings and the rankings obtained by the fuzzy TOPSIS method was determined by the Spearman rank difference correlation coefficient. As a result of the analysis, it was concluded that there was a highly positive relationship between the rankings obtained by classical methods and the rankings obtained by fuzzy method.