Potansiyel anestetik ajan olarak Kakule (Elettaria cardamomum) ve Zencefil (Zingiber officinale) esansiyel yağlarının Lepistes (Poecilia reticulata) türünde anestezik etkileri
Anesthetic efficacies of green cardamom (Elettaria cardamomum) and ginger root (Zingiber officinale) essential oils as potential anesthetic agents in the guppy (Poecilia reticulata)
  1. Tez No: 677959
  2. Yazar: MESUT DİNCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN KIZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Son yıllarda bitkisel esansiyel yağlar, balıklarda kullanılan kimyasal özellikteki anestetik ajanlara alternatif doğal anestetik maddeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok farklı bitkisel esansiyel yağın çeşitli balık türlerinde anestezik etkisi üzerine çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmada dünyada akvaryum balıkları arasında en yaygın ve en popüler türlerden biri olan Lepistes balığı (Poecilia reticulata) üzerinde; analjezik etkideki kakule (Elettaria cardamomum) ve zencefil (Zingiber officinale) esansiyel yağları farklı konsantrasyonlarda denenmiştir. Kontrol grubu olarak 2-fenoksietanol (2-PE) uygulanmıştır. Çalışmada kakule esansiyel yağı (EcEO) ve zencefil esansiyel yağı (ZoEO) 800,1000, 1200, 1400, 1600 μl/lt olarak, 2-PE ise 600, 700, 800, 900, 1000 μl/lt olarak farklı konsantrasyonlarda anestezik etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Anesthetic efficacies of green cardamom (Elettaria cardamomum) and ginger root (Zingiber officinale) essential oils as potential anesthetic agents in the guppy (Poecilia reticulata) In recent years, herbal essential oils have emerged as natural anesthetics as an alternative to chemical anesthetic agents applied in fish. Studies on the anesthetic effect of many different essential oils in various fish species are in progress. In this study, cardamom (Elettaria cardamomum) and ginger (Zingiber officinale) essential oils having analgesic effect were tested at different concentrations on guppy fish (Poecilia reticulata) which is one of the most common and popular aquarium fish species in the world. 2-phenoxyethanol (2-PE) was applied as control group. In the study, at different concentration levels, the anesthetic effects of cardamom essential oil (EcEO), ginger essential oil (ZoEO) were investigated at the level of 800, 1000, 1200, 1400, 1600 μl/lt and 2-PE was investigated at the levels of 600, 700, 800, 900, 1000 μl/lt.