Yönetimde paradigma değişimlerinin Türk Kamu Yönetimine yansımaları
The effect of governance paradigm shift on Turkish Public Administration
- Tez No: 677960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİT MENTEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kamu yönetimi statik değil dinamik bir süreçtir ve bu nedenle tarihsel süreç içerisinde sürekli bir değişim geçirmiş ve geçirmektedir. Klan örgütlenmesinden başlayarak, aşiret, krallık, prenslik, beylik, imparatorluk, Weberist ulus devlet ve giderek ulus ötesi küresel devlete doğru yolculuğunda, gelinen bugünkü noktada koruyucu ve müdahaleci devletten minimal devlete dönüşürken, her döneme denk gelen kamu örgütlenmesi ya da devlet yönetimi özellik, görev ve işlevleri bakımından da biri birinden farklılıklar göstermiştir. Özellikle 1970'lerden sonra giderek belirginleşen kamu yönetiminde paradigma, İngiltere merkezli ve ABD destekli olacak şekilde değişimi başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın diğer ülke kamu yönetimlerine, bu ara Türk kamu yönetimine de birçok alanda yansımaları olmuştur. Bu çalışmada“yeni kamu yönetimi”nin geçmişten bugüne süregelen“kamu yönetimi”anlayışını nasıl değiştirdiği ve bu değişimde etkili olan faktörlerin neler olduğu ve bunun yanında Türk kamu yönetiminin bundan nasıl etkilendiği değerlendirilmiştir. Çalışmada toplam; yönetim kavramının ortaya çıkışı ve tarihsel gelişimi ile devlet kavramı ve geleneksel kamu yönetiminden post modern kamu yönetimine geçişi, kamu yönetiminin modernleşmesi ile birlikte değişen devlet şekilleri, ve kamu yönetimi örgütlenme türleri, kamu yönetiminde paradigma değişimi ve bu değişimin dünyada ve Türkiye'de kamu yönetimine yansımalarının neler olduğu ve son olarak ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Public administration is not a static but a dynamic process, and for this reason, it has undergone a continuous change in the historical process. Starting from the organization of the clan, tribe, kingdom, principality, principality, empire, the Weberist nation state and gradually in the journey towards the transnational global state, at the present point, while transforming from a protective and interventionist state to a minimal state, the public organization or state administration characteristic of every period, They differed from each other in terms of their duties and functions. Especially after the 1970s, the paradigm in the public administration, which became increasingly evident after the 1970s, had reflections on the public administrations of other countries of the world, especially in European countries, and on Turkish public administration in many areas. In this study, how the“new public administration”has changed the understanding of“public administration”from the past to the present, what the factors influencing this change and how the Turkish public administration was affected by this was evaluated. The study has been handled in; the emergence and historical development of the concept of administration and the concept of state and its transition from traditional public administration to post-modern public administration, changing state forms with the modernization of public administration and public administration organization types this change of paradigm shift in public administration and public administration in the world and the repercussions that Turkey was going on section and some suggestions.