Coğrafi bilgi sistemlerinde grafik veri paylaşımı
Graphic data sharing in geographic information systems
  1. Tez No: 67796
  2. Yazar: KARABAY CANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ALKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Coğrafi veritabanı kurma ve güncelleştirme çalışmalarında grafik veri toplama ve güncelleştirme işlemleri yoğun emek, maliyet ve zaman gerektirmektedir. Grafik verilerin tekrarlı toplanması ve ayrık güncelleştirilmesine karşılık paylaşımlı toplama ve bütünleşik güncelleştirme ihtiyaç duyulan emek, maliyet, zaman ve veri depolama hacmini azaltır ve aynı zamanda farklı detaylara ait grafik veriler arasındaki tutarsızlığı ortadan kaldırır. Bu çalışmada, önce coğrafi bilgi sistemine ilişkin kavramlar özetlenmiş, coğrafi bilgi sistemlerinde grafik veri modellendirme yöntemlerinden ayrık modellendirme ile paylaşımlı ve gruplandırılmış modellendirme yöntemleri açıklanmış ve ayrıca söz konusu yöntemlere ilişkin uygulamalarda veri kaynağı olarak 1 : 1000000 ölçekli Türkiye İdari-Siyasi haritası kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, paylaşımlı ve gruplandırılmış modellendirme yönteminin, ayrık modellendirme yöntemine göre üstünlükleri zaman, maliyet, emek, tutarlılık, disk ihtiyacı açılarından irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Graphic Data Sharing in Geographic Information Systems: Graphic data capture and revision for creating and updating geographic databases require a considerable amount of labor, money and time. Shared graphic data capture and seperate revision decreases the labor, money, time, disk space required as well as eleminates inconsistencies between graphic data belonging to distinct features. In this study, first terms related with geographic information system are summarized, seperate modelling and shared aggregated modelling methods as graphic data modelling methods are explained as well as applications of these methods are realized using 1 : 1 000000 scale political map of Türkiye as the data source.. As a result, adventages of the shared and aggregated method as compared to the seperate method are investigated in terms of the labor, cost, time consistency and disk space requried. VI