Diferansiyel GPS (DGPS)
- Tez No: 67797
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF HEKİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Olağanüstü duyarlığı, sürati ve ekonomikliği ile haritacılık mesleğinde yerini almış olan GPS (Global Positioning System) teknolojisi, başdöndürücü bir hızla da gelişmektedir. GPS' in doğruluğunu artırmak için geliştirilen en son GPS ölçme tekniklerinden birisi de Diferansiyel GPS (DGPS)' tir. DGPS, ortamdan (atmosferik olaylar) ve sistemden (uydu yörüngesi ve saat hataları) kaynaklanan hataların, koordinatları çok iyi bilinen bir ana noktada sürekli işletilen bir alıcı yardımıyla azaltılması düşüncesine dayanır. Uydular yer merkezinden yaklaşık 26500 km uzaklıkta olduğundan, yeryüzünde birbirine yeterince yakın noktalardaki hata değerlerinin yaklaşık aynı olacağı düşünülebilir. Ana istasyonda bulunan alıcıda hesaplanan anlık konum bilgileri, o istasyonun daha önceden hesaplanmış kesin koordinatları ile karşılaştırılarak o anda o bölgedeki uydulardan gelen sinyaller ve bozucu etkiler nedeniyle herhangi bir alıcının gösterdiği koordinatlara veya ölçülerine ne kadar düzeltme verilmesi gerektiği bulunur. Hesaplanan düzeltme miktarı anında, uygun bir telsiz sistemiyle yayınlanır, bu düzeltmeleri alacak donanıma sahip DGPS alıcıları ise hesapladıkları koordinatlara veya ölçülerine yayınlanan düzeltmeleri getirerek daha duyarlı konum bilgileri elde ederler. Bu yöntemle konum belirlemeye“Anında (Real Time) DGPS”denir. Eğer bu düzeltmeleri göndermeye veya almaya elverişli alıcılar yok ise; düzeltmeler, ölçme sırasında, ana istasyonda, manyetik ortamda depolanarak bürodaki hesap sırasında konum bilgilerine getirilirler, bu yönteme de“Oturum Sonrası (Postprocessing) DGPS”denir. Böylece sistemden ve ortamdan kaynaklanan hatalar önemli ölçüde giderilmiş olurlar. Diferansiyel GPS sisteminde konum belirleme doğruluğu; ana istasyonların sayışma, ana istasyonların koordinatlarının doğruluğuna, gezen alıcıların ana alıcıya uzaklığına, düzeltmelerin yayınlandığı ortama ve yayınlanma hızına, kod veya faz ölçüsü kullanılmasına, düzeltmelerin anlık veya sonradan getirilmesine bağlı olarak değişmektedir. DGPS, doğruluk sınırlarını kod ölçüleri kullanıldığında metrenin altında, faz ölçüleri kullanıldığında da cm ve hatta mm düzeyinde konum belirlemeye imkan verecek kadar yükseltmiştir. Bu inanılmaz doğruluğa sahip DGPS' in günlük hayatta yüzlerce uygulama alanı bulması da kaçınılmaz görünmektedir. Bu çalışmada; birinci bölümde çalışmanın amacı, ikinci bölümde genel konularıyla GPS, üçüncü bölümde GPS ölçmelerinde hata kaynaklan, dördüncü bölümde DGPS, beşinci bölümde Uyuşumsuz ölçülerin Robust Kestirim Yöntemleri ile belirlenmesi anlatılmış, altıncı bölümde de, konum bilgileri daha önceden klasik GPS teknikleri ile duyarlı olarak belirlenmiş noktaların koordinatlarının, bu noktalar üzerinde sonradan yapılmış DGPS kod ölçüleri kullanılarak oturum sonrası (Postprocessing) DGPS hesabı ile elde edilen koordinatlar ile (uyuşumsuz ölçüleri Robust Kestirim Yöntemi ile belirleyen bir benzerlik dönüşümü programı kullanılarak) karşılaştırılmasına yönelik bir uygulama çalışmasının sayısal sonuçlan irdelenmiştir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GPS has occupied a great place in the lives of surveying engineers because of its excellent accuracy, cheapness and high rate. It is also going on to develop with a great acceleration. One of the recent developments in GPS to get higher accuracies is Differential GPS (DGPS). DGPS systems operate on the principle of reducing the two main error sources ( ie the satellite ephemeris and the atmospheric delay) by occupying continuously one or more precisely located reference stations. The basic premise of DGPS is that errors sensed at a reference station are identical with those experienced by the user. In practise, these errors are determined by comparing computed measurements to observed measurements, and are transmitted as time-tagged corrections to any number of users. Initially transmission was exclusively via short range radio links, but the increasing use of communication satellites has widened the range and scope of potential DGPS users. If these corrections are applied to user-sites as promptly as possible in the field then this method is called“Real Time DGPS”. If user and reference sites do not have the utilities to transfer the corrections, the solutions can be performed after the field and then this method is called 'Post Processing DGPS'. The accuracy of determining a position with DGPS depends on; -the accuracy of the reference coordinates, -the distance between the reference and the rover receivers, -the media for transfering the corrections, -the type of measurements, -transmitting the corrections in real time or by postprocessing. With code pseudoranges one can access the accuracy of submeter, and in cm with phase observations. It is clear that DGPS may widen the range and scope of potential users in the future. In this study, introduction to study is explained in Chapter 1, general items of GPS are explained in Chapter 2, the error sources are explained in Chapter 3, DGPS in details is explained in Chapter 4, Robust Estimation Methods in Outlier Detection are explained in Chapter 5 and the evaluation of a numerical application of comparing the conventional GPS coordinates and the DGPS coordinates related to the identical points is presented in Chapter 6. VI