İstanbul Boğazı deniz trafiğinin DGPS yardımıyla kontrolu ve yönetimi
Vessel traffic control and management system along the Bosphorus based on DGPS
- Tez No: 85011
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT UZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET GPS, her türlü hava koşulunda ve 24 saat aralıksız ölçüm yapabilme imkanı sağlayan, yazılım ve donanımıyla güncelliğini koruyarak denizde, karada ve havada uygun donanımlı tüm kullanıcılara hassas konum, hız ve zaman belirlemede diğer konum belirleme yöntemlerine göre daha ekonomik ve pratik anlamda önemli avantajlar sağlayan bir konum belirleme sistemidir. En son geliştirilen yöntemlerden biri olan Diferansiyel GPS (DGPS), klasik GPS'ten daha hızlı sonuçlar sağlayabilen, yeni teknik ve yöntemlerle desteklenmiş, daha geniş uygulama alanına sahip bir ölçme tekniğidir. Yöntemin temel ilkesi, referans istasyonu olarak kurulan, koordinatları bilinen bir noktada düzeltme değerlerinin elde edilmesi, bunların gezici durumdaki kullanıcılara veri iletimi yoluyla aktarılması ve böylece konum, hız ve rotalarının belirlenmesidir. Diferansiyel GPS ile hareketli objelerin izlenmesi yeterli bir doğrulukta sağlanabilecektir. Bu yöntemden nakliye, otobüs, banka ve sigorta şirketlerinin araçlarının izlenmesi gibi konularda yararlanılmaktadır. Ayrıca gemilerin açık denizlerde ve yoğun deniz trafiği ile karşı karşıya olduğu boğaz gibi dar geçitlerde, kod ve faz ölçümleri yapılarak güvenli bir navigasyon sağlanabilmektedir. Bu çalışmada gittikçe artan trafik yoğunluğu nedeniyle tehlike yaratan İstanbul Boğazı'nda güvenli seyir için deniz trafiğinin kontrolü amacıyla kurulması tasarlanan Gemi Trafik Yönetim Hizmetleri Sistemi (Vessel Trafic System VTS) üzerinde durulmuş ve bunlardan DGPS yöntemine dayalı olan deniz trafiği kontrol sisteminin kurulması ayrıntıları ile incelenmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş ve amaç açıklanmıştır. İkinci bölümde ise GPS ve çalışmanın temelini oluşturan DGPS yöntemlerinin tanımları, kullanım alanları, kullanılan ölçü yöntemleri, DGPS yönteminde önemli olan veri iletimi ve kullanılan formatlar konusunda detaylı bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, uygulama bölgesi olarak seçilen İstanbul Boğazı'nın fiziksel yapısı ve deniz trafiğine etkileri ve bunun sonucunda meydana gelen kazalar çeşitli yönleriyle ortaya konmuştur. Dördüncü bölüm uygulama aşamasını oluşturur. Burada İstanbul Boğazı'nda deniz trafiği kontrol sisteminin kurulması için genel kavramlar birkaç şekilde ortaya konmuştur. Kurulacak sistem DGPS'e, Elektronik Seyir Haritası (ENC) ve bu haritanın görüntülenebileceği bilgi sistemi (ECDIS)'e dayandırılarak ortaya konmuştur. DGPS'te önemli olan veri iletimi denenmiş, geminin seyir ederken ki rotası belirlenmiş, ayrıca geminin izinin herhangi bir kaza olması halinde tekrar görüntülenmesi sağlanmıştır Sonuç bölümünde ise elde edilen sonuçlar verilerek kurulması gereken VTS'in İstanbul Boğazı'ndaki gemi trafiğini rahatlatacağı ve güvenli bir hale getireceği sonucuna varılmıştır. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Global Positioning System (GPS) possess the ability to track and determine all the parameters related with the position, speed (rate) and time of all the conformable tackled users on sea, land and air 24 hours a day continuously in any weather condition by applying the up to date software and hardware very accurately. Differential GPS is one of the new developed global positioning systems and it is a measurement technique which can get the results much more faster than the existing current techniques. It is supported with new type of techniques and methods and has a wider range of usage than the classical GPS systems. The principle of the system is to get the correction datas of a position which coordinates are known and which has built up a reference station to transfer these datas to the mobile users to identify their positions, speeds and routes. With DGPS it is possible to track all the vehicles of transportation, travel, bank and insurance companies with high accuracy. On the otherhand it can navigate ships, tankers on open seas and in sea ways with congested traffic like channels and straits in a very safe manner by using code and phase measurements. This study has been carried out to control the gradually increasing traffic density of Bosphorus by establishing a VTS System (Vessel Traffic System) for allowing the uses of the strait a safe navigation. Vessel Traffic Control System based on DGPS technique has been studied in detail. The study consists of five chapters. Introduction and objectives of the thesis are shown in the first chapter. The description field of application, measuring techniques of GPS and DGPS which forms the fundamentals of this study and data transfer and formats highly essential for DGPS measuring technique have been examined very thoroughly in chapter two. The third chapter describes the unique geomorphological and oceanographical characteristics of the Bosphorus and its effects on the sea traffic and as a result the occurring accidents have been dealt with in various aspects. In chapter four the general aspects used in VTS application system have been explained. The system to be established is based on DGPS, Electronic Navigation Chart (ENC) and the Electronic Chart Display Information System (ECDIS). The data transfer which is very essential for DGPS have been examined and the sailing route of any vessel have been tracked and stored in the memory to keep it as an evidence to evaluate any accident which might occur. The conclusion resulting from the applied techniques appear to be very satisfied and prove that the sea traffic in Bosphorus will be much more safer and easier by implementing VTS. vui