Örgütsel güven ve örgütsel yabancılaşmanın örgüt iklimi etkisi üzerine bir araştırma
A study on the effect of organizational trust and organizational alienation on organizational climate
- Tez No: 677989
- Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY ÖZYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Çalışmanın birinci bölümünde; örgüt kavramı, örgüt iklimi kavramı açıklanmış, örgüt ikliminin önemine, özelliklerine, örgüt ikliminin boyutlarına, örgüt iklimi çeşitlerine, örgüt iklimini etkileyen faktörlere ve örgüt ikliminin sonuçlarına değinilmiştir. İkinci bölümde güven kavramı açıklanmış, güven kavramının boyutlarına, örgütsel güven türleri, örgütsel güvenin tanımlarına değinilmiş, örgütsel güvenin tarihi ve anlamı, örgütsel güvenin boyutları, güvenin örgüte katkıları, örgütsel güven ve diğer bağlamlarla ilişkisi ,örgütsel güveni etkileyen unsurlar , örgütsel güven ortamının sağlanması ve örgütsel güvenin sonucu olarak ortaya çıkan etkenler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde yabancılaşma ve örgütsel yabancılaşmaya neden olan etmenler, örgütsel yabancılaşma kavramının kavramsal süreci ve boyutları, örgütsel yabancılaşmaya neden olan etmenler, örgütlerde yabancılaşmayı önlemek veya işlevsel hale getirmek için gereken başlıca yöntemler ve örgütsel yabancılaşmanın sonucunda ortaya çıkan etkenler üzerine odaklanılmıştır. Çalışmanın 4. bölümü yöntem ve bulgular adı altında araştırmanın amacı , kapsamına, önemine, örneklemine, veri toplama yöntemine, araştırmanın metodolojisine, araştırmanın varsayımlarına, araştırmanın hipotezlerine, verilerin analizlerine dair bilgiler verilmiş ve analizler sonucu elde edilen veriler istatistiksel olarak irdelenmiş ve bulgular sunulmuştur. Sonuç ve tartışma bölümünde de sonuçlara ve önerilere yer verilmiştir. Çalışmada,“Çalışanların örgütsel yabancılaşmasının örgüt iklimi üzerinde anlamlı etkisi vardır.'' hipotezi ile ”Çalışanların örgütsel güvenlerinin örgüt iklimi üzerinde anlamlı etkisi vardır" hipotezi kabul edilmiştir. Araştırma Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi akademik ve idari personel üzerinde yapılmıştır. Araştırmada veri toplama olarak anket kullanılmıştır. Ankette, örgüt iklimi için 5'li likert, örgütsel güven için 7'li likert ve örgütsel yabancılaşma için 5'li likert kullanılmıştır. Örgüt ikliminde 18 ifade, örgütsel güvende 12 ifade ve örgütsel yabancılaşmada da 8 ifade bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study; The concept of organization, the concept of organizational climate are explained, the importance of the organizational climate, its characteristics, the dimensions of the organizational climate, the types of organizational climate, the factors affecting the organizational climate and the results of the organizational climate are mentioned. In the second part, the concept of trust is explained, the dimensions of the concept of trust, the types of organizational trust, the definitions of organizational trust are mentioned, the history and meaning of organizational trust, the dimensions of organizational trust, the contribution of trust to the organization, its relationship with organizational trust and other contexts, the factors affecting organizational trust, the establishment of an organizational trust environment and The factors that emerge as a result of organizational trust are emphasized. In the third chapter, the factors that cause alienation and organizational alienation, the conceptual process and dimensions of the concept of organizational alienation, the factors that cause organizational alienation, the main methods required to prevent or functionalize alienation in organizations and the factors that arise as a result of organizational alienation are focused on. In the fourth part of the study, under the name of methods and findings, information about the purpose, scope, importance, sample, data collection method, research methodology, research hypotheses, research hypotheses, data analysis were given, and the data obtained as a result of the analyzes were statistically examined and the findings were presented. Results and recommendations are also included in the conclusion and discussion section. In the study, the hypothesis“The organizational alienation of the employees has a significant effect on the organizational climate”and the hypothesis“The organizational trust of the employees has a significant effect on the organizational climate”was accepted. The research was conducted on the academic and administrative staff of Tokat Gaziosmanpaşa University. Questionnaire was used as data collection in the research. In the questionnaire, 5-point likert for organizational climate, 7-point likert for organizational trust and 5-point likert for organizational alienation were used. There are 18 expressions in organizational climate, 12 expressions in organizational trust and 8 expressions in organizational alienation.