İşe yabancılaşmayı etkileyen faktörler ve işten ayrılmaya etkisi
Factors affecting work alienation and effect of leaving work
  1. Tez No: 513168
  2. Yazar: MELİKE ARTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüz iş hayatında teknolojinin ve haberleşmenin artması ile birlikte organizasyonlar hızlı bir değişim ve yapılanmanın içerisine girmiştir. Bu durum çalışanın organizasyon içerisindeki konumunda, iş yapış şeklinde ve yönteminde önemli değişikliklere neden olmuştur. Bu değişikliklerden etkilenen bireyin örgüt içerisindeki tutum ve davranışlarını ölçmek ise organizasyonun amaç ve hedeflerine ulaşmasında önemli bir basamağı oluşturmuştur. Kurumlar çalışanlarına kendilerini huzurlu ve rahat hissettirmeli, onların firmadan talep ve beklentilerini analiz etmelidir. İşe yabancılaşma ise bireyin yaptığı işe, çalıştığı organizasyona ve bulunduğu iş çevresine uzaklaşması ve bir anlam bulamamasını ifade etmektedir. Çalışmada işe yabancılaşmayı yönetebilmek ve olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak amacı ile öncelikle işe yabancılaşmayı etkileyen faktörleri incelenmiştir. İşe yabancılaşmayı etkileyen faktörler olarak örgütsel güven, örgütsel adalet ve iş tatmini kavramları değerlendirmeye alınmıştır. Sonrasında ise, işe yabancılaşmanın önemine vurgu yapmak amacı ile işten ayrılma eğilimine olan etkisi analiz edilmiştir. Araştırma kamu ve özel sektöre görev yapan 332 farklı kişinin katıldığı anketle devam etmiştir. Araştırma kapsamında toplanılan anketler İstatistik Paket Programı kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların demografik bilgilerinin analiz edilmesinde tanımlayıcı analizden faydalanılmıştır. Araştırma modelinde yer alan kavramların ölçümünü sağlayan soruların analiz edilmesinde ise öncelikle faktör analizi ve güvenirlik analizi kullanılmıştır. Kavramlar arasındaki ilişkileri ön gören hipotezlerin test edilmesi ise regresyon analizi ile sağlanmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre örgütsel güven, örgütsel adalet ve iş tatmininin işe yabancılaşma üzerine etkisi vardır. İşe yabancılaşmanın ise işten ayrılma üzerine etkisi bulunmaktadır. Bu çalışma ile iş hayatından başlayarak bireyin sosyal hayatına kadar tesir eden işe yabancılaşma kavramı incelenmiştir. Bu sayede akademik literatüre katkı sağlanmış ve firmaların işe yabancılaşmadan kaynaklı yaşayacağı sorunların önüne geçmesi için bir ön çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's business life, with the increase of technology and communication, organizations have entered into a rapid change and structuring. This has led to a significant change for employee's position in the organization, his/her work method and performance., Evaluating the attitudes and behaviors of the individuals affected by these changes in the organization constitutes an important step in reaching the goals and objectives of the organization. Institutions should make their employees feel comfortable and analyze their demands and expectations from the company. Work alienation means that the individual becomes distant from the organization he works in, his job and work environment, With the purpose of managing the work alienation and eliminating the negative effects, the factors contributing this alienation were examined firstly. Organizational trust, organizational justice and job satisfaction concepts were taken into consideration as factors affecting work alienation. Subsequently, in order to emphasize the importance of work alienation, it's effect on the tendency to resignation was analyzed. The study continued with a survey of 332 individuals in the public and private sectors. The questionnaires collected within the scope of the research were analyzed using Statistical Package Program. The“descriptive”analysis was used to analyze the participants' demographic information. Factor analysis and reliability analysis were used to analyze the questions provided for the evaluation of the concepts included in the research model. Hypotheses predicting the relationship between the concepts were tested by using Regression Analysis. According to the analysis results, organizational trust, organizational justice and job satisfaction have an effect on work alienation. However, work alienation does not have an effect on resignation. This study examines the concept of work alienation that begins in work life and effects the other aspects of an individual's life, even socially. Additionally, this research contributes to academic literature along with providing a preliminary study to prevent the problems that companies face regarding work alienation.