Regülasyon politikalarının enerji piyasalarına etkileri: Türkiye'de seçilmiş sektörler üzerinde bir uygulama
Effects of regulatory policies on energy markets: An application on selected sectors in Turkey
- Tez No: 677995
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi ve Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı; regülasyonun elektrik ve doğal gaz piyasalarında, fiyat istikrarını sağlamaya yönelik etkilerinin incelenmesidir. Neo liberal akımın etkisiyle oluşturan regülasyon otoritelerinden olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun tarife kurul kararları incelenerek bu kararların fiyatları stabil düzeye getirip getirmediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 2000-2020 dönemine ait 252 adet aylık veri kullanılmıştır. Analizlerde fiyat oynaklıklarının incelenmesi açısından ARCH - GARCH ve Markow rejim değişim modelleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda tarife kurul kararlarının, elektrik piyasasına nazaran doğal gaz piyasasındaki fiyatlar üzerinde istikrar etkisinin daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of regulation on price stability in the electricity and natural gas markets. By examining the tariff board decisions of the Energy Market Regulatory Authority, which is one of the regulatory authorities formed by the effect of the neo-liberal current, it is aimed to determine whether these decisions bring the prices to a stable level. In the study, 252 monthly data belonging to the period 2000-2020 were used. ARCH - GARCH and Markow regime change models are used to examine price volatility in the analyzes. As a result of the study, it was observed that the tariff board decisions had a higher stabilizing effect on the prices in the natural gas market compared to the electricity market.