V.V. Putin Dönemi Rusya Federasyonu'nun enerji politikalarının dönüşümü (2000-2021)
The transformation of the energy policies of the Russian Federation in the Period of V.V. Putin
  1. Tez No: 737263
  2. Yazar: SHAKHNOZA EGAMKULOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANTÜRK CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Energy, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
21. yüzyılın başında, dünya enerji politikası, petrol ve gazın giderek daha fazla talep edilen ve önemli kaynaklar haline gelmesiyle bağlantılı olarak kendine has özelliklere sahiptir. Ancak aynı zamanda tüm dünyada hidrokarbon hammaddelerinin çıkarılması için koşullar kötüleşiyor, rezervler azalıyor ve maliyet artıyor. Küresel enerji piyasalarında rekabet artıyor. Dünya enerjisinin devletlerarası düzenlemesi daha aktif hale geliyor ve bu da dünya enerji politikasının belirli merkezlerinin oluşmasına katkıda bulunuyor. Petrol ve gaz arz ve talebi arasındaki artan dengesizlik bağlamında, benzersiz hidrokarbon kaynaklarının rezervleri ve gelişmiş bir enerji ulaşım altyapısı ile Rusya, dünyanın enerji haritasında son derece önemli hale geliyor. Rusya'nın uluslararası enerji işbirliğini geliştirebilmesi için 2020 yılına kadar Rusya Enerji Stratejisi'nin uygulanması sırasında çözülemeyen sorunları çözmesi, dış politika pozisyonlarını güçlendirmesi, petrol ve gaz endüstrilerinde bir takım sistemik problemlere karşı önlem alması gerekmektedir Rusya'nın önüne koyduğu hedeflere ulaşması için birkaç on yıl gerekebilir. Burada önemli olan hükümetin çeşitli ülkeler ve uluslararası kuruluşlar ile enerji işbirliklerine odaklanmasıdır. Enerji işbirliğini geliştirmek için mümkün olan her şekilde teşviklerde bulunmaktır (sadece Çin'e odaklanmak değil). Rusya'nın her türlü işbirliğinden yararlanmayı öğrenmesi gerekiyor. Rusya'nın gelişen "enerji diplomasi' sinin küresel ve bölgesel düzeylerde çeşitli çıkarlar arasında tutarlı bir şekilde makul bir denge bulup bulamayacağı, gelecekte dünya enerji piyasasının ve dünya siyasetinin istikrarına ve öngörülebilirliğine büyük ölçüde bağlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
At the beginning of the 21st century, world energy policy has its own peculiarities, in connection with which oil and gas are becoming more and more demanded and important resources. But at the same time, conditions for the extraction of hydrocarbon feedstocks are worsening, reserves are declining and costs are rising around the world. Competition in global energy markets is increasing. The interstate regulation of world energy is becoming more active, which contributes to the formation of certain centers of world energy policy. In the context of the growing imbalance between oil and gas supply and demand, with its unique reserves of hydrocarbon resources and an advanced energy transport infrastructure, Russia is becoming extremely important on the world's energy map. In order for Russia to develop international energy cooperation, it is necessary to solve the problems that cannot be solved during the implementation of the Russian Energy Strategy, strengthen its foreign policy positions and take measures against of a number of systemic problems in the oil and gas industries until 2020. It may take several decades for Russia to achieve the goals it has set before it. What is important here is that the government should focus on energy cooperation with various countries and international organizations. It should provide incentives in every possible way to develop energy cooperation (not just focusing on China). Russia needs to learn to take advantage from any cooperation. Whether Russia's evolving energy diplomacy can consistently find a reasonable balance between various interests at the global and regional levels will largely depend on the stability and predictability of the world energy market and world politics in the future.