Modifiyeli alkid reçinesinin molekül ağırlığının reçine ve boyanın karakterizasyonuna etkisi ve incelenmesi
The effect of modified alkyd resin molecular weight on the characterization of resin and coat and investigation
  1. Tez No: 677997
  2. Yazar: NUR BALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN HAKTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İlk alkid reçinesi 1847 yılında üretilmiş ve günümüzde hala devam etmektedir. Alkid reçineleri çeşitli yönlerde performansını arttırmak amacıyla yağ veya yağ asitleri ile modifiye edilerek kullanılan en yaygın çözgen bazlı bağlayıcılardır. Poliol, dibazik asit ve yağ asitlerinin esterleşme reaksiyonundan oluşan yüksek moleküler ağırlığa sahip modifiye alkid reçineleri çok esnek ve çok yönlü(diğer polimerler ile uyumluluk oranı yüksek) olduğu görülmüştür. Susuz hint yağı(DCO) biyolojik açıdan parçalanabilir ve yenilenebilir olması açısından alkid reçinesi üretiminde kullanılan sürdürülebilir bir hammaddedir. Kısa sürede kuruma, kimyasallara karşı yüksek direnç, sararma direncinin yüksek olması, dayanıklı olmasının yanı sıra ekolojik olarak da gerekli standartları karşılamaktadır. Moleküler ağırlık ve viskozite reçine üretimi için oldukça önemli parametrelerdir. Hem üretimin standart hale gelmesi ve güvenliği açısından hem de boyaya etkiyen performansından dolayı kontrol edilebilirliği önemlidir. Bu çalışmada 3 farklı üretim prosesi ile alkid reçinesi sentezlendi. Alkid reçinesinin moleküler ağırlığına ve viskozitesine en çok etkiyen parametrelerden biri üretim sıcaklığı olduğu için farklı sıcaklık artışlarında reçine sentezlenmiştir. Modifiyeli alkid reçinesinin genel testleri TSE standartlarına göre yapıldı. Moleküler ağırlık ölçümü ise GPC cihazı ile yapıldı. Modifiyeli alkid reçinesi ile boya üretildi. Boyanın genel testleri TSE standardına göre yapıldı. Farklı üretim prosesleri ile sentezlenen modifiyeli alkid reçinesinin boya performansı üzerindeki etkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
The first alkyd resin was produced in 1847 and still continues today. Alkyd resins are the most common solvent-based binders used in various directions to be modified with oil or fatty acids. High molecular weight modified alkyd resins consisting of polyol, dibasic acid and fatty acid esterification reaction are found to be very flexible and versatile (high compatibility rate with other polymers). Dehydrated castor oil (DCO) is a sustainable raw material used in alkyd resin production in terms of being biodegradable and renewable. In a short time, high resistance to drying, chemicals, high yellowing resistance, durability, as well as meeting ecologically necessary standards. Molecular weight and viscosity are very important parameters for resin production. Controllability is important, both in terms of standardization and safety of production and performance affecting paint. In this study, alkyd resin was synthesized with 3 different production processes. As one of the parameters that most affect the molecular weight and viscosity of alkyd resin, resin was synthesized at different temperature increases. General tests of modified alkyd resin were made according to TSE standards. Molecular weight measurement was done with GPC equipment. Paint was produced with modified alkyd resin. General tests of the paint were done according to TSE standard. The effect of modified alkyd resin synthesized by different production processes on paint performance was examined.