Şant Enfeksiyonlarında Sıfıra Yaklaşma
Approaching to 'Zero' Incidence in Shunt Infections
  1. Tez No: 677998
  2. Yazar: NİMET ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTOLAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırma, şant takılan hastaların, cilt temizliğinde %2'lik klorheksidin glukonat+%70 alkol kullanılması, asepsi kurallarına tam uyulması ve 48 saat süreyle pansumanın değiştirilmemesi uygulamalarının enfeksiyon oranına etkisini belirlemek amacıyla deneysel olarak planlanmıştır. Araştırmanın deney grubu, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroşirürji Anabilim Dalı'nda Kasım 2012- Kasım 2013 tarihleri arasında şant takılan 38 hastadan, kontrol grubu ise retrospektif olarak, aynı anabilim dalında Ekim 2012- Ekim 2013 tarihleri arasında ilk kez şant takılmış olan 44 hastadan oluşturulmuştur. Araştırma verileri, deney grubunda hasta bilgi, izlem, enfeksiyon önlemine ilişkin takibi; kontrol grubunda hasta bilgi ve izlemi içermektedir. Bu veriler pre-peri-post operatif dönemlerdeki takiplerle elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, hasta başına enfeksiyon oranı, deney grubunda %2,6, kontrol grubunda %6,8 olarak, ameliyat başına enfeksiyon oranı ise deney grubunda %1,8, kontrol grubunda %4,8 olarak belirlenmiştir. Her iki enfeksiyon oranının, gruplar arası karşılaştırılmasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Şant enfeksiyonu risk faktörleri değerlendirmesinde, enfeksiyon gelişen hastaların tamamı erkek, çocuk ve hidrosefali tipi kommunikatifdir. Hastaların %66,7'si 6 ay-1 yaş kategorisindedir. Enfeksiyonlar 0-6 ay içerisinde gelişmiş, üreyen mikroorganizmaların %50'si Metisilin Dirençli Koagülaz Negatif Stafilokok, %25'i Metisilin Dirençli Stafilokok Aureus, diğer %25'i de Candida albicans'dır. Yine gruplar arasında cinsiyet, yaş, tanı, hidrosefali tipi, şant türü, şant komplikasyonu/disfonksiyonu, eksternal ventriküler drenaj/omaya takılması, eşlik eden hastalıklar, yoğun bakım ünitesinde yatış, sağkalım durumları, ameliyat türü, revizyon ameliyatları, revizyon ameliyat nedenleri, pre-op, post-op hastanede kalış süresi açısından anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak, alınan önlemlerin enfeksiyonlarda istatiksel olarak anlamlı olmasa bile düşüş sağladığı görülmüştür. Örneklem büyüklüğü arttırılarak ve yeni uygulamalarla“Sıfır”hedefine ulaşılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This experimental study on shunt patients was designed to determine the effect of the usage of 2% chlorhexidine gluconate + 70% alcohol in skin cleaning, full compliance with the asepsis principles and not changing the dressing for 48 hours, on infection rates. The subjects of the study consisted of 38 patients who received a shunt in the Department of Neurosurgery at the Hospital of Cerrahpaşa Medical Faculty between November 2012 and November 2013. 44 patients, who received for the first time a shunt in the same department between October 2012 and October 2013, included in the retrospective control group of the study. In the study, regarding the experiment group the collected data consisted of demographics, monitoring records and information about the infection prevention and its follow-up and in the control group consisted of demographics and follow-up information. These data was obtained during the monitorization in the pre-, peri- and postoperative periods. Regarding the study results, infection rate per patient was 2.6% in the experiment group and 6.8% in the control group. Infection rate per operation was 1.8% in the experiment group and 4.8% in the control group. There was no statistical difference between the groups in respect of both of the infection rates (p>0.05). The evaluation of the risk factors of the shunt infections revealed that all patients, who developed an infection, were male, child and had communicative hydrocephalus. 66.7% of the patients were 6 months – 1 year of age. The infections developed within 0 - 6 months. 50% of the cultured microorganisms were methicillin-resistant coagulase-negative Staphylococci, 25% were methicillin-resistant Staphylococcus aureus and 25% was Candida albicans. There was no significant difference between the groups regarding age, gender, diagnosis, type of hydrocephalus, type of shunt, shunt complication/dysfunction, insertion of external ventricular drain/ommaya, concomitant diseases, hospitalization time in the intensive care unit, survival rates, type of the operation, revision operations, reasons for revision operations, hospitalization time in pre- and postoperative periods ((p>0.05). In conclusion, although there was no statistical difference, we observed that preventive measures provide a decrease in infections. We believe that the aim of“zero”case can be achieved by increasing the sampling size and new interventions.