Dünya ve Türkiye'de organik tarım: Organik sebze yetiştiriciliği, mevcut durumu sorunları ve çözüm önerileri
Organic agriculture in the world and Turkey: Organic vegetable growing, current status problems and solution proposals
- Tez No: 678005
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dünyadaki insan sayısındaki artışa bağlı olarak beslenme kaygısı ortaya çıkmıştır. Bu beslenme kaygıları, temel besin maddelerinin üretimini yapan ve bu üretimde besin maddelerinde verimliliği sağlayan, artmakta olan nüfusun beslenme ihtiyacını karşılayacak olan, yaşamsal faaliyetler içerisinde en vazgeçilmezi olan tarım sektörüne ilgiyi artırmıştır. Yıllar geçtikçe yetiştirilen ürünlerde artışı sağlamak için kullanılan tarımsal ilaçlar ve kimyasal gübreler hem tabiata hem de insana zarar vermiştir. Doğaya ve insan sağlığına zarar veren, kimyasal girdileri fazla olan tarım uygulamalarını en aza indirgemek için bu uygulamaya geçilmiştir. Organik tarım, dengesi bozulan tabiatı yeniden kurmayı hedefleyen, zararlı girdilerin kullanılmasını engelleyerek kaliteli üretim sistemidir. Bu çalışmada, dünya ve ülkemiz açısından organik tarımın ve organik sebze yetiştiriciliğinin mevcut durumu, üretim öncesi ve sonrası oluşan sorunları ve bu sorunlar için çözüm önerileri ele alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde organik tarım ile ilgili genel olarak bilgilere, bulgular kısmında, ülkemizde üretimi gerçekleştirilen organik sebze türleri, ürün miktarı, üretim alanları, ticareti ile dünyada ve Türkiye'de organik tarım ürünleri ticaretinin ekonomik büyüklüğü çeşitli istatistiksel verilere ve son bölümünde ise, dünya ve Türkiye açısından organik tarımın ve organik sebze yetiştiriciliğinin mevcut durumu, sorunları, çözüm önerileri ve ekonomik değerlendirilmesi SWOT analizi yöntemiyle açıklanmıştır. Dünyada ve Türkiye'de organik tarım verilerine bakıldığında inişli çıkışlı bir üretim süreciyle yıllara oranla genel olarak bir yükseliş göstermektedir. Ülkemizde organik sebze yetiştiriciliğinin de benzer şekilde inişli çıkışlı bir üretim sürecine sahip olduğu ifade edilmiştir. Bundan dolayı tüm dünyada organik tarımda üretimden tüketime kadar geçen süreci bilinçli bir şekilde yürütmek, bu süreçte yaşanan sorunlara çözüm üreterek ekonomik bakımdan pazarda istenilen seviyeye ulaşabilmek son derece önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Nutritional anxiety has emerged due to the increase in the number of people in the world. These nutritional concerns have increased the interest in the agricultural sector, which is the most indispensable among vital activities, which produces basic nutrients and provides efficiency in nutrients in this production, which will meet the nutritional needs of the increasing population. Agricultural pesticides and chemical fertilizers used to increase the products grown over the years have harmed both nature and people. This practice has been implemented in order to minimize the agricultural practices that harm nature and human health and have excessive chemical inputs. Organic agriculture is a quality production system that aims to re-establish the nature that has deteriorated, by preventing the use of harmful inputs. In this study, the current situation of organic agriculture and organic vegetable growing in terms of the world and our country, the problems that occur before and after production and solution proposals for these problems are discussed. In the first part of the study, general information about organic agriculture, in the findings part, the organic vegetable types produced in our country, the amount of products, production areas, trade and the economic size of the trade of organic agricultural products in the world and in Turkey are given to various statistical data and in the last part, the world and the world. The current situation, problems, solution suggestions and economic evaluation of organic agriculture and organic vegetable growing in Turkey are explained by SWOT analysis method.When we look at the organic agriculture data in the world and in Turkey, it shows an increase in general compared to the years with a fluctuating production process. It has been stated that organic vegetable cultivation in our country has a similarly bumpy production process. For this reason, it is extremely important to consciously carry out the process from production to consumption in organic agriculture all over the world, and to reach the desired level in the market economically by producing solutions to the problems experienced in this process.