Medenî usûl hukuku bağlamında vesayet yolu ile temsil ve sonuçları
Representation by guardianship in the context of civil procedure law and its consequences
- Tez No: 678010
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Vesayet, velayet altında bulunmayan küçükler ile koruma altına alınması gereken erginlerin menfaatlerinin korunması amacıyla oluşturulan bir hukukî kurumdur. Türk Hukukunda, vesayet altında bulunan kimseler vasi adı verilen gerçek kişiler tarafından temsil edilmektedir. Vesayet altına alma kararı ile birlikte bu kimselerin medenî hakları kullanma ehliyeti sınırlandırılmaktadır. Bu nedenle, vesayet altına alınan küçük veya kısıtlı, kendi başına hukuki işlemlerde bulunamaz. Bununla birlikte, Türk Medeni Kanunu'nda belirtilen özel hâllerde, birtakım hukuki işlemlerde bulunma ve haklarını bizzat kullanma serbestisi vardır. Bu tezde, ehliyeti sınırlandırılmış kişilerin medenî yargılama hukukunda davacı veya davalı olarak davanın takibine ilişkin bütün işlemleri bizzat veya yasal temsilcisi aracılığıyla yapabildiği durumların yasal düzenlemeler, uygulamadaki mevcut durum ve doktrindeki çeşitli görüşler doğrultusunda aktarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Guardianship is a legal institution established to protect the interests of minors who are not under custody and adults who need to be protected. In Turkish Law, persons under guardianship are represented by real persons called guardians. The capacity of these people to use their civil rights is limited with the decision to put them under guardianship. Therefore, minors or adults, who are limited with guardianship, cannot take legal actions on their own. However, in special cases specified in the Turkish Civil Code, there is the freedom to take certain legal actions and to use their rights personally. In this thesis, it is aimed to explain the situations in which persons with limited capacity can do all the proceedings related to the follow-up of the case as plaintiff or defendant in civil procedure law in person or through their legal representative, in line with the legal regulations, the current situation in practice and various views in the doctrine.