Gülşehir bölgesindeki su kaynaklarının hidrolojeolojik incelemesi
Hydrogeological examination of water resources in the Gülşehir region
  1. Tez No: 678047
  2. Yazar: İLKNUR DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİM ELHATİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışma alanı Nevşehir ili Gülşehir ve Avanos ilçeleri arasında kalan Kızılırmak Nehrinin kuzeyindeki bölgeyi kapsar. Alanda, temeli Kırşehir masifine ait Paleozoyik- Mesozoyik yaşlı metamorfitler ve bunları kesen Geç Kretase yaşlı magmatik kayaçlar oluşturur. Bu birimler üzerine Geç Paleosen-Orta Eosen yaşlı sedimanter birimler uyumsuz olarak gelir. Orta Miyosen-Kuvaterner yaşlı birimler alttaki birimleri uyumsuz olarak örter. Alan tektonik olarak oldukça faylanmalı ve çatlaklı yapıya sahiptir. Yeraltı suyu haritası hazırlanmış,akım yönünün bazı yerlerde faklılıklar gösterse de Güneyde yer alan Kızılırmak'a doğru olduğu belirlenmiştir. Ayrıca yeraltısularının Kızılırmak'ı beslediği belirlenmiştir. Alandan alınan su örnekleri laboratuvarda analiz edilmiş ve gerekli diyagramlarda değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda kaynaklar genellikle kalsiyum,sülfat ve bikarbonat iyonlarınca zengindir. Bu sular karbonat alkalinitesi fazla karbonat ve sertliği yüksek Ca-HCO3 tipli sulardır. Bu suların Ca-HCO3 fasiyesi özelliği göstermeleri, suların karbonatlı bir akiferden beslendiklerini göstermektedir. Piper diyagramı üzerinde suların aynı bölgede kümeleşmeleri suların aynı kökenli veya benzer bir akiferden beslendiklerini gösterir.
Özet (Çeviri)
The study area covers the region to thenorth of Kızılırmak River between Nevşehir province Gülşehir and Avanos districts. In the area, the Paleozoic-Mesozoic metamorphites of the Kırşehir massif and the Late Cretaceous igneous rocks cutting them form in the area. Late Paleocene-Middle Eocene sedimentary units overlap these units unconformably. The Middle Miocene-Quaternary units unconformably cover the underlying units. The area is tectonically quite fault edand fractured. In this study, the geological and hydrogeological characteristics of the region were examined. The groundwater map has been prepared and the flow direction is towards Kızılırmak in the south, although there are some current differences. In addition, underground waters feeding Kızılırmak. Water samples taken from the field werea nalyzed in the laboratory and evaluated in the necessary diagrams. Assessment information sources are rich in calcium, sulfate and bicarbonate ions. These waters are Ca-HCO3 type waters with high carbonate alkalinity and high carbonate and hardness. The fact that these waters have the feature of Ca-HCO3 shows that the waters are fed from a carbonate aquifer. The same clustering of waters on the Piper diagram indicate that they are fed from the same or similar aquifer.