Mother-shaming memories: The role of maternal self-discrepancy on negative emotions and shaming experiences of mothers
Anneliği ayıplama anıları: Annelik benliği uyuşmazlığının olumsuz duygular ve ayıplanma deneyimleri üzerindeki rolü
- Tez No: 678057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ŞAHİN ACAR, PROF. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Mükemmel annelik beklentileri, kadınların anneliklerini eleştirmeyi ve anneliğini ayıplamayı meşrulaştırır. Mükemmel annelik tanımının yarattığı ideal-annelik-benliği ile kişinin gerçek-annelik-benliği arasındaki çelişki, kadınlarda olumsuz duyguları artırmakta ve kendilerini kötü anne olarak algılamalarına neden olmaktadır. Bu çalışma, anneliği ayıplama deneyimlerini incelenmeyi ve annenin özbenlik uyuşmazlığından kaynaklanan olumsuz duyguları hem nitel hem de nicel analiz yöntemleriyle ortaya çıkarmayı amaçlanmıştır. Veriler, yüz yüze görüşmeler yoluyla, Ankara'nın merkezinden (N = 35) ve dış mahallelerden (N = 35) toplanmıştır. Annenin benlik uyuşmazlıkları, Bütünleşmiş Benlik Uyuşmazlıkları Endeksi ile değerlendirilmiştir (Hardin & Lakin, 2009). Gerçek/kendi annelik benliği ile zaruri/diğer annelik benliği arasındaki yüksek tutarsızlığın daha fazla anneliği ayıplama deneyimini yordadığı bulunmuştur. Gerçek/kendi ile zaruri/kendi annelik benliği arasında yüksek tutarsızlık olan anneler, daha çok suçlu hissetmekle ilgili ifadeler kullanmışlardır. Son olarak, gerçek/kendi ile ideal/kendi annelik benliği arasındaki yüksek tutarsızlık, anılarda daha çok sayıda olumsuz duygu kelimesi kullanımını yordamıştır. Araştırmanın nitel bölümünde, 70 katılımcının içerik analizi yapılmıştır. Beş ana tema (AT) bulunmuştur. En sık bahsedilen ayıplayıcı kimselerin alt temaları, yabancılar (%86,1) (kamusal alandaki kimseler AT, F =72), kayınvalide (% 49.2) (yakın aile AT, F=177) ve akrabalar (% 77.3) (tanıdıklar AT, F = 88). En sık bahsedilen anneliği ayıplayıcı anıların içerikleri ise emziremiyorsun (%71) (yetersiz besleme AT, F=135) ve dikkatsizsin/özensizsin (%37) (çocuk yetiştirme uygulamaları AT, F=254) olmuştur. Bu araştırma literatüre annelerin benlik uyuşmazlıklarının duygular üzerindeki etkisini nitel ve nicel olarak inceleyerek katkıda bulunmuştur. Aynı zamanda anneliği ayıplama konusunu tanımlayan ve çalışan ilk araştırma olmuştur.
Özet (Çeviri)
Perfect motherhood expectations legitimize criticizing women about their mothering and expose them to mom-shaming. The discrepancy between ideal maternal self, which was created by the definition of perfect motherhood, and one's actual maternal self increases negative emotions in women and leads them to perceive themselves as bad mothers. The current study aimed to examine the mother-shaming experiences and related negative emotions due to maternal self-discrepancies both by qualitative and quantitive analysis methods. Data were collected from the center (N=35) and the outskirts (N=35) of Ankara through face-to-face interviews. Maternal self-discrepancies were assessed by Integrated Self-discrepancy Index (ISDI; Hardin & Lakin, 2009). It was found that a higher discrepancy between the actual/own maternal and should/other maternal self-identities predicted more mother-shaming memories. Mothers with a higher discrepancy between actual/own maternal and should/own maternal self-identities used more guilt related phrases. Lastly, a higher discrepancy between actual/own and ideal/own maternal self-identities predicted a higher number of negative emotion words. In the qualitative part of the study, deductive content analysis was conducted with seventy participants' verbatim transcription. There were five main themes (MT). The most common shamer sub-themes were strangers (86.1%) (public places MT, F= 72), mother-in-law (49.2%) (close family MT, F=177), and relatives (77.3 %) (acquaintance MT, F=88). Shaming memory contents included could not breastfeed (71%) (insufficient feeding MT, F=135) and careless/inattentive (37%) (child-rearing practices MT, F=254). The current research contributed to the literature by studying maternal self-discrepancies quantitively and qualitatively. Also, the first paper defined mom-shaming as a type of adult shaming.