Diyabetik nefropati hastalarında subklinik hipotiroidinin böbrek hastalığı progresyonuna etkisi
The effect of subclinical hypothyroidism on kidney disease progression in diabetic nephropathy patients
  1. Tez No: 678061
  2. Yazar: NEBİYE YAPICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ZEYNEP BAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve amaç: Tiroid bezi ve hastalıkları vücudun bütün organlarını etkilemektedir. En sık kronik böbrek hastalığı nedenlerinden birinin Diyabetes mellitus olduğu bilinmektedir. Tip 2 diyabetik hastalarda Subklinik hipotiroidi sıklığını ve böbrek hastalığı progresyonu üzerine etkisini saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda hastanemiz polikliniklerinde son 1 yıldır ayaktan takip edilen 20-80 yaş arası Tip 2 Diyabetes mellitus tanılı 210 hastanın tıbbi kayıtları retroprospektif olarak incelendi.Hastaların yaş, cinsiyet, ek hastalık, HbA1c, böbrek fonksiyon testleri, proteinüri miktarı ve tiroid fonksiyon testleri kaydedildi. Ötiroid ve Subklinik hipotiroidi olarak iki hasta grubu oluşturuldu.Grupların karşılaştırılmasında t-test ve Mann Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: The thyroid gland and its diseases affect all organs of the body. It is known that one of the most common causes of chronic kidney disease is diabetes mellitus. We aimed to determine the frequency of subclinical hypothyroidism and its effect on kidney disease progression in Type 2 diabetic patients. Materials and Methods: In our study, the medical records of 210 patients with Type 2 Diabetes mellitus, aged 20-80 years, who were followed up in the outpatient clinics of our hospital for the last 1 year, were retrospectively analyzed. Age, gender, comorbidity, HbA1c, kidney function tests, amount of proteinuria and thyroid function tests were recorded. Two patient groups were formed as euthyroid and subclinical hypothyroidism. The t-test and Mann Whitney U test were used to compare the groups.