COVID-19 ile tiroid fonksiyonlarının ilişkisi
Relation of COVID-19 and thyroid functions
  1. Tez No: 678062
  2. Yazar: UĞUR KUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN BULUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
AMAÇ COVID-19 tüm dünyaya yayılarak küresel bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Tiroid hormonları metabolizmayı ve bağışıklık sistemini modüle etmede önemli bir rol oynar. Bununla birlikte, tiroid fonksiyonları ve COVID-19 ile ilişkisi henüz net olarak aydınlatılmamıştır. Bu çalışmada, tiroid fonksiyonları ile COVID-19 arasındaki ilişkiyi anlamaya çalışıyoruz. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi COVID servislerinde yatmış olan 173 hastadahil edildi. Klinik özellikler, laboratuvar ve görüntüleme verileri, uygulanan tedaviler ve prognoz ile ilgili veriler toplanarak analiz edildi. Hastalardan alınan venöz kan örneklerinden sT3, sT4, TSH, Anti-TG, Anti-TPO düzeylerine bakıldı. Hastalık şiddeti, yoğun bakım yatışı,mortalite ve tiroid disfonksiyonu (TD) durumuna göre hastalar gruplandırıldı.Tiroid disfonksiyonu (TD), aşikarhipertiroidizm, aşikar hipotiroidizm, subklinik hipotiroidizm, subklinik hipertiroidi ve ötiroid hasta sendromu dahil olmak üzere anormal tiroid fonksiyon testisonucuolarak tanımlandı. BULGULAR Çalışmada173 COVID-19 hastasının 39'ünde (%22,5) TD saptandı. TD olan COVID-19 hastalarında üre, kreatinin, c-reaktif protein, fibrinojen, eritrosit sedimantasyon hızı, d-dimer,HsTroponin I veprotrombin zamanı seviyeleri daha yüksek gözlendi. TD olan hastaların tam kan sayımında lenfosit, trombosit, eozinofil ve bazofil sayısı daha düşük olarak saptandı. ST3 ve TSH seviyelerinin hastalık şiddeti yüksek hastalarda daha düşük olduğu bulundu.Otoimmün tiroid antikorları pozitifliğiTD, yoğun bakım yatışı ve sağ kalım açısından anlamlı istatiksel fark saptanmadı. TD'li hastaların yoğun bakım ünitesi ihtiyacının daha fazla olduğu gözlendi. TD'li COVID-19 hastalarında hastalığın daha şiddetli seyrettiği gözlendi. TD'li hastaların yatış süresi TD'si olmayanlara göre daha uzun olarak bulundu (9,66 gün ile 15,31 gün, s
Özet (Çeviri)
AİM COVID-19 has spread all over the world and has become a global health problem. Thyroid hormones play a key role in modulating metabolism and the immune system. However, thyroid functions and its association with the COVID-19 have not yet been elucidated. In this study, we seek to understand the association between thyroid functions and COVID-19. MATERİALS AND METHODS 173 patients who were hospitalized in Health Sciences University Ankara Keçiören Training and Research Hospital COVID serviceswere included the study. Data on clinical features, laboratory and imaging data, treatments and prognosis were collected and analyzed. FT3, fT4, TSH, Anti-TG, Anti-TPO levels were measured from the venous blood samples taken from the patients. Patients were grouped according to disease severity, intensive care admission, survival, and thyroid dysfunction (TD) status. Thyroid dysfunction (TD) was defined as an abnormal thyroid function test result, including overt hyperthyroidism, overt hypothyroidism, subclinical hypothyroidism, subclinical hyperthyroidism, and euthyroid sick syndrome. RESULTS In the study, TD was found in 39 (22.5%) of 173 COVID-19 patients. In COVID-19 patients with TD, higher levels of urea, creatinine, c-reactive protein, fibrinogen, erythrocyte sedimentation rate, d-dimer, Hs Troponin I and prothrombin time were observed. Lymphocyte, thrombocyte, eosinophil and basophil counts were found to be lower in the complete blood count of patients with TD.ST3 and TSH levels were found to be lower in patients with high disease severity.No statistically significant difference was found in terms of autoimmune thyroid antibodies positivity, TD, intensive care hospitalization and survival.It was observed that patients with TD had a higher need for intensive care unit. It was observed that the disease was more severe in COVID-19 patients with TD.