Turist rehberlerinin algılanan marka kişiliği, turist duyguları, turist memnuniyeti ve turist sadakati arasındaki yapısal ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the structural relations between tourist guides' perceived brand personality, tourist emotions, tourist satisfaction and tourist loyalty
- Tez No: 678089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırmanın temel amacı turist rehberlerinin algılanan marka kişiliği, turist duyguları, turist memnuniyeti ve turist sadakati arasındaki yapısal ilişkilerin incelenmesidir. Turizm faaliyetlerinin ana unsurlarından biri olan turist rehberleri turizm sektöründe önemli bir role sahiptirler. Rehberli turlarda memnuniyetin sağlanması büyük ölçüde turist rehberinin hizmet kalitesine bağlıdır. Turist rehberliği hizmetinin turistler tarafından tekrar tercih edilmesi, rehberliğin sezonluk bir meslek olması nedeni ile daha da önem kazanmaktadır. Sektörde diğer rakiplerinden ayrılma ve tercih edilme nedenlerinden biri, turist rehberlerinin markalaşmalarıdır. Markalaşma sayesinde ziyaretçilerle etkili bir bağ kurulmaktadır. Temeli sağlam olan bir marka oluşturmanın en iyi araçlarından birisi marka kişiliğidir. Çalışmada turist rehberlerinin algılanan marka kişiliği, turist duyguları, turist memnuniyeti ve turist sadakati arasındaki yapısal ilişkilerin incelenmesi amaçlanmaktadır. En az bir kez turist rehberi eşliğinde tura katılan yerli turistlere 15 Nisan -17 Mayıs tarihleri arasında çevrim içi anket uygulanmıştır. 431 katılımcının yanıtladığı çalışmanın bulgularına göre; rehberin marka kişiliğinin sadakat üzerinde bir etkisine rastlanamamıştır. Ancak rehberin marka kişiliğinin memnuniyet ve turist duyguları üzerinde; turist duygularının memnuniyet ve sadakat üzerinde, memnuniyetin ise sadakat üzerinde anlamlı ve olumlu bir etki yarattığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to examine the structural relationships between tourist guides' perceived brand personality, tourist feelings, tourist satisfaction and tourist loyalty. Tourist guides, have an important role in the tourism sector. Ensuring satisfaction in guided tours largely depends on the service quality of the tour guide. The fact that the tourist guide service is preferred again by the tourists gains even more importance because the guide is a seasonal profession. One of the reasons why they are preferred and distinguished from other competitors in the sector is the branding of tourist guides. Thanks to branding, an effective bond is established with visitors. In the study, it is aimed to examine the structural relationships between tourist guides' perceived brand personality, tourist feelings, tourist satisfaction and tourist loyalty. An online questionnaire was applied to domestic tourists who participated in the tour accompanied by a tourist guide at least once between April 15 and May 17. According to the findings of the study, which was answered by 431 participants; No effect of the brand personality of the guide on loyalty was found. However, on the satisfaction and tourist feelings of the brand personality of the guide; It has been concluded that tourist feelings have a significant and positive effect on satisfaction and loyalty, and satisfaction has a significant and positive effect on loyalty.