Ortaokulda verilen beden eğitimi derslerinin öğrencilerin sportmenlik davranışı edinmeleri üzerindeki etkileri
The influence of sport lesson given secondary school on students to acquire sportsmanship behavior
- Tez No: 678090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖNDER ŞEKEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Okullarda verilen dersler öğrencilerin teorik bilgiler edinerek, hayatlarının ilerleyen dönemlerinde kullanmalarına neden olmuştur. Eğitim kurumlarında teoriden uygulamaya kadar birçok alanda dersler eğitim müfredatlarında bulunmaktadır. Özellikle ortaokullarda verilmekte olan beden eğitimi dersi öğrencilerin fiziksel ve zihinsel gelişimlerinin yanı sıra sportmenlik davranışlarının da değişmesine neden olmaktadır. Ortaokullarda beden eğitimi dersi görmekte olan öğrencilerin özellikle bu dönemlerinin ergenlik çağı dönemine denk gelmesi, bu dönemlerde oldukça gergin olmaları ve spor alanında fevri yada hırslı davranmaları sportmenlik dışı davranışların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Beden eğitimi dersi alan öğrencilerde özellikle bedensel ve zihinsel olarak rahatlamanın olması, öğrencilerin spor esnasında durgun ve sakin olmalarına neden olur, beden eğitimi derslerinde gerekli etik ve ahlaki ilkelere de değinilmesi öğrencilerin gerekli sportmenlik davranışları edinmelerine neden olmaktadır. Bu çalışma kapsamında ortaokullarda verilen beden eğitimi derslerinin öğrencilerin sportmenlik davranışlarına olan etkileri incelenmiştir. Katılımcılara araştırmacı tarafından oluşturulan Demografik Bilgi Formu ve Koç (2013) tarafından geliştirilen 2 faktörden oluşan, 22 soruluk beşli likert tipi olan Beden Eğitimi Dersi Sportmenlik Davranışı Ölçeği (BEDSDÖ) uygulanmıştır. Yapılan normallik testine göre normal dağılım göstermeyen verilerin analizinde iki değişkenin ortalamaları arasındaki farkın anlamlı olup olmadığını incelemek için U-testi, ikiden fazla değişkenin ortalamaları arasındaki farkın anlamlı olup olmadığını incelemek için Kruskal-Wallis testi, çoklu karşılaştırmalarda ise hangi değişkenler arasında anlamlı farklılık olduğunu tespit edebilmek için Kruskal-Wallis testinden sonra tekrarlı U-testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmış olup hata payı 0.05 olarak kabul edilmiştir. Yapılan test sonuçlarına göre cinsiyet ve sınıf değişkenlerinde anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The lectures given in schools have caused students to use them later in their lives acquiring theoretical knowledge. In educational institutions, lectures in many areas from theory to practice are exist in the education curriculum. Physical education classes given especially in secondary schools have caused to change stundents' sportsmanship behaviours in addition to their physical and mental improvements, Coinciding with the age of students who are taking physical lessons in secondary schools and their adolescence period on the same time and the fact that they are very nervous during these periods in addition during that period their impulsive and ambitious behaviour in sports cause unsportsmanlike behaviors. Physical and mental relaxation in students taking physical education lesson causes students to keep calm and compliant during sports, as well as mentioning the necessary ethical and moral principles in physical education lessons causes students to acquire the necessary sportsmanship behaviors. Within the scope of this study, the effects of physical education lessons given in secondary schools on students' sportsmanship behavior were examined.Participants were administered the Demographic Information Form created by the researcher and the Physical Education Lesson Sportsmanship Behavior Scale (BEDSDÖ), a five-point Likert-type 22-question scale developed by Koç (2013). According to the normality test, in the analysis of data that do not show a normal distribution, the U-test was used to examine whether the difference between the means of two variables was significant., the kruskal-wallis test was used to examine whether the difference between the means of more than two variables is significant, and after the kruskal-wallis test, repeated U-test was used to determine which variables are significantly different in multiple comparisons.. For the analysis of the data, SPSS 22.0 package program was used and the margin of error was accepted as 0.05. According to the test results, it was determined that there are significant differences depending on gender and class variables.