Türkiye'de insan ticareti suçu ve polisin fuhuş amaçlı insan ticareti ile mücadelesi
Human traffıckıng ın Turkey and polıce struggle wıth human traffıckıng for prostıtutıon
  1. Tez No: 320208
  2. Yazar: SİNAN AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. HAYATİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Modern kölelik olarak adlandırılan insan ticareti özellikle 20. yüzyılın son çeyreğinde ciddi bir dönüşüm geçirmiştir. Geleneksel olarak bir göç ülkesi olan Türkiye, 1990'lardan sonra düzensiz göç akımlarına maruz kalmıştır. Eski Sovyet ülkelerinin vatandaşları ekonomik kriz ve düşen yaşam standartları karşısında Türkiye'yi hedef alan göçmen grupları haline gelmişlerdir. Bu bağlamda Türkiye insan ticareti için bir hedef ülke olmuştur.İnsan ticareti, göç sürecinde karşılaşılabilecek en ağır insan hakları ihlâllerinden biridir. Kadınlar, erkekler ve çocuklar suçun mağduru olabilmektedir.Bu çalışmada günümüzün modern köleliği olan insan ticareti genel itibari ile incelenecektir. Fuhuş amaçlı insan ticaretinde Türkiye'deki durum ortaya konulacaktır. İkinci bölümde, polisin bu suç ile nasıl mücadele ettiği ve karşılaştığı zorluklar anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
So-called modern slavery, human trafficking, especially of the 20th in the last quarter century has undergone a serious transformation. Traditionally, Turkey is a country of immigration, irregular migration flows after 1990 have been exposed. The countries of former Soviet citizens in the face of economic crisis and falling living standards of migrant groups in Turkey have become the target area. In this context, Turkey has become a destination country for human trafficking.Trafficking in human beings, be encountered in the process of migration is one of the most serious human rights violations. Women, men and children may be victims of crime.In this study, the modern-day slavery of human trafficking will be examined. Human trafficking for prostitution situation in Turkey will be presented. In the second part, the difficulties faced by the police and explained that how to combat this crime.