Obstrüktif uyku apne sendromlu hastaların nöropsikiyatrik açıdan değerlendirilmesi
Neuropsychiatric evaluation of patients with obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 678101
  2. Yazar: AYDIN KANT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TÜRKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu ( OUAS ), uyku sırasında tekrarlayan apne veya hipopne, üstsolunum yolu obstrüksiyonu epizodları ve sıklıkla kan oksijen satürasyonunda azalma ile karakterize bir hastalıktır. Uyku bozuklukları depresyon ve anksiyetede oldukça sık görülür, aynı şekilde uykusuzluğu olan kişilerde de depresyon ve anksiyeteye rastlanır. Biz bu çalışmada, OUAS'ın ağırlığı ile anksiyete ve depresyon sıklığı arasında bir ilişki olup olmadığını, OUAS'da görülen anksiyete ve depresyonun hangi faktörlerden etkilendiğini ve aynı zamanda OUAS'a bağlı oluşabilecek kognitif fonksiyon bozukluğunu ve bu bozukluğun anksiyete ve depresyon semptomlarını algılamada bir değişiklik oluşturup oluşturmadığını araştırmayı amaçladık. Haziran 2007-Kasım 2007 tarihleri arasında Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uyku Bozuklukları ünitesine başvuran hastalar arasından,prospektif olarak, obstrüktif uyku apne sendromunun 3 major bulgusundan (horlama, tanıklı apne, gündüz aşırı uyku hali) en az birinden yakınan ve ilk PSG'lerinde AHI: 5 'in üzerinde bulunan 45 olgu çalışmaya alındı. Hastalara anksiyete-depresyon ve kognitif düzeylerini belirlemek amacıyla HAD Ölçeği ve İz Sürme Testi ( TrailMaking Test ) uygulandı. AHİ düzeyi ile anksiyete ve depresyon düzeyleri, İz a süreleri, İz a hata oranları, İz b süreleri ve İz b hata oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı.Kadın olgularda anksiyete ve depresyon görülme oranını erkek olgulardan anlamlı düzeyde yüksek olarak saptadık.Çalışmamızda kognitif fonksiyon bozukluğunun anksiyete ve depresyon semptomlarını algılamada bir farklılığa sebep olup olmadığını araştırdığımızda anksiyete görülen olguların iz bhata yapma oranları görülmeyenlere göre anlamlı düzeyde yüksektir. Depresyon saptanan olgularda İz a sürelerinin depresyon görülmeyen olgulardan düşük olduğu bulunmuştur.Sonuç olarak verilerimizle OUAS'li hastalardaki kognitif fonksiyon bozukluğunun bu hasta popülasyonunda anksiyete ve depresyon semptomlarının algılamada bir değişikliğe yol açıp açmadığını söyleyebilmek güçtür. Bu konuda literatürde yapılmış bir çalışma olmadığından OUAS'li hastalardaki ruhsal belirti düzeylerinin kognitif durumdan etkilenip etkilenmediğini söyleyebilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a disorder characterized by recurrent apnea or hypopnea during sleep, episodes of upper airway obstruction, and often a decrease in blood oxygen saturation. Sleep disorders are very common in depression and anxiety, likewise depression and anxiety are encountered in people with insomnia. In this study, we investigated whether there is a relationship between the severity of OSAS and the frequency of anxiety and depression, which factors affect anxiety and depression in OSAS, and also cognitive dysfunction that may occur due to OSAS and a change in perception of anxiety and depression symptoms of this disorder. We aimed to investigate whether Among the patients who applied to the Sleep Disorders Unit of Süreyyapaşa Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital between June 2007 and November 2007, prospectively, those who complained of at least one of the 3 major signs of obstructive sleep apnea syndrome (snoring, witnessed apnea, excessive daytime sleepiness) and Forty-five cases with AHI above 5 in their first PSG were included in the study. HAD Scale and TrailMaking Test were applied to the patients to determine their anxiety-depression and cognitive levels. There was no statistically significant difference between AHI level and anxiety and depression levels, Trace a times, Trace a error rates, Trace b times and Trace b error rates. We found that the rate of anxiety and depression in female subjects was significantly higher than in male subjects. When we investigated whether dysfunction caused a difference in perceiving the symptoms of anxiety and depression, the rate of tracing errors in cases with anxiety was significantly higher than those without. It was found that Iz a times were lower in patients with depression than in patients without depression. In conclusion, it is difficult to say with our data whether cognitive dysfunction in patients with OSAS causes a change in perception of anxiety and depression symptoms in this patient population. Since there is no study in the literature on this subject, we think that more studies are needed to be able to say whether the psychological symptom levels in patients with OSAS are affected by the cognitive status.