İn-line pompalar
In-line pumps
- Tez No: 67814
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
VII IN LINE POMPALARIN İNCELENMESİ ÖZET Bilindiği üzere cağımız teknoloji cağıdır, özellikle tesisat teknolojisinde çoğunlukla kullanılmakta olan sirkülasyon pompalarının seçimlerinin doğru yapılması gerek yatırım maliyetlerini düşürmekte, gerekse işletim maliyetlerine etki etmektedir. Son bir iki yılda kullanımı yaygınlaşan in-line pompa kullanımının sebebi özellikle yatırım maliyetlerinin düşük olmasıdır. Örneğin şaseli tip bir norm pompa ile in-line tip bir pompanın karşılaştırılması yapıldığında, hacim olarak 1/7, ağırlık olarak 1/2, işçilik ve montaj malzemesi olarak 1/5 oranında bir tasarruf sağlanmaktadır. In-line tip pompalar debi ve basma yüksekliği olarak büyük bir aralıkta çalışabildiklerinden her türlü sistem için uygundurlar. Bu tezde ısıtma ve kullanma suyu sistemlerinde kullanılan in-line pompaların irdelenmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII RESEARCH OF IN-LINE PUMPS ABSTRACT This is the century of technology as its known. Especially, chosing the right ciculation pumps, mustly useful in installation technology couses reducing the cost of invesment and also affacts the running cost. Last few years, the must effective factor of wide spread of using in-line pumps is, low cust of investments. For example, a kind of in-line pump is more ecconomical then a kind of endsuction pump, according to volume 1/7, according to weight 1/2, according to accupution and montage 1/5, if we compare these two kind of pumps in line pump can be usable in every kind of system. In this thesis, it was carrefully examned that in-line pumps, which are used in heating and using water system.