İşletmelerde kestirimci bakım uygulamaları
Predictive maintenance applications in companies
  1. Tez No: 408935
  2. Yazar: GÜLSER GÖÇÜLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK MISTIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, kestirimci bakım metotlarının uygulama esaslarını, işletmelere sağladığı faydaları ve diğer bakım uygulamalarına göre avantajlarını ortaya koymaktadır. Çalışmada kestirimci bakım metotları tek tek ele alınmış, İskenderun ve Osmaniye Organize Sanayi Bölgelerinde faaliyet gösteren fabrikalarda uygulanan kestirimci bakım metotları incelenmiştir. Ayrıca çalışmada, İSO 9001 standardında üretim yapan bir fabrikada fırın sirkülasyonu yapan elektrik makine ve donanımlarının kızılötesi termografi yöntemiyle kontrollerinin yapılması, APL5L standardında boru üretimi yapan bir fabrikada üretim hattından çıkan boruların kalite kontrolünün hat dışı (off-line) ve hat içi (on-line) ulrasonik testler ile yapılması, boru üretimi yapan bir fabrikada hidrolik yağların yağ analiz yöntemi ile NAS-5 standardında değerlendirilmesi, demir-çelik ürünleri üreten bir fabrikada titreşim analizi ile thermex pompaların kontrolünün yapılması incelenerek; kestirimci bakım metotları ile arızalar daha oluşmadan ve daha sıkıntılı bir hal almadan tespit edilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the practice principles of predictive maintenance methods, the benefits for the business and the advantages according to the other maintenance methods. In this thesis, the predictive maintenance methods are analyzed one by one and the predictive maintenance methods which are executed in Iskenderun and Osmaniye Industrial Zone are investigated. Moreover in the thesis, the controls over the electric machines and hardware that make oven circulation have been examined in a factory that manufactures compliant with ISO 9001 standards. Additionally the quality controls implemented with off-line and in-line ulrasonic tests over the pipescreated in production line have been explored in a factory that produces pipes compliant with APL5L standards. The NAS-5 standard evaluations with oil analysis over the hydraulic oils have been controlled in a factory that manufactures pipes. Alsothecontrols of the thermex pumps with vibration analyses were studied in a factory that creates iron and steel products. Finally all these investigations demonstrated that the predictive maintenance methods can determine the failures before they occur or become worse.