Bilgisayar destekli plastik enjeksiyon kalıp tasarımı
- Tez No: 67816
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bilgisayar Destekli Tasarım teknolojisi yardımıyla gerçekleştirilen mühendislik uygulamaları son yıllarda ülkemizde artmıştır. Bilgisayar Destekli Tasarım teknolojisi hakkında birçok firma gerekli çalışmaları yapmış ve maddi imkanları nispetinde Bilgisayar Destekli Tasarım sistemlerini kurmuştur. Bilgisayar Destekli Tasarım sistemlerinin ülkemizde uygulama alanları arttıkça Bilgisayar Destekli Mühendislik uygulamaları da endüstirimizde ilgi toplamaya başlamıştır. Endüstirisi gelişme göstermiş ülkelerde(ABD, Tayvan, Kore gibi) plastik parça analizinde Bilgisayar Destekli Tasarım ve Bilgisayar Destekli Mühendislik sistemlerinin kullanılması bu sektörde hizmet veren firmalara büyük avantajlar sağlamış ve pazarda büyük pay sahibi olmuşlardır. Ülkemizde de plastik parça tasarım teknolojisinin gelişmesi bilgisayar teknolojisinin verimli olarak kullanılması ile mümkün olacaktır. Bu çalışma, BDT ve BDM uygulamaları ile nelerin yapılabileceğini daha iyi görebilmek ve sonuçlan konvansiyonel yöntemlerle karşılaştırabilmek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada, BDT teknolojisinde kullanılan modelleme yöntemleri, plastik parça tasarımında dikkat edilmesi gereken noktalar ve bilgisayar destekli plastik enjeksiyon kalıp tasarımı ile konvansiyonal yöntemle enjeksiyon kalıp tasannu karşılaştırma sonuçlan hakkında açıklamalar verilmiştir. Ayrıca, plastik enjeksiyon yöntemiyle imalatı yapılacak örnek bir parçanın Pro/Engineer® BDT sistemi kullanılarak geometrik modeli oluşturulmuş ve bu model üzerinde plastik enjeksiyon simülasyonu bir BDM uygulaması olan C-Mold doldurma analizi® programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan simülasyon sonunda enjeksiyon işlemi ile üretilecek plastik ürünün: kalıp tasannu, kullanılacak enjeksiyon makinası, enjeksiyon işlemi proses parametreleri belirlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, plastik enjeksiyon kalıp tasarımında BDT ve BDM sistemlerinin kullanılması tasarımcılara, kalıp ve enjeksiyon imalatçılanna bir çok yarar sağlayacak, tasarım zamanını, maliyetleri, malzeme kayıplarını, hatalı enjeksiyon üretimini azaltacak, ürün kalitesini arttıracak ve yeni ürünlerin piyasaya daha çabuk çıkmasına olanak sağlayacaktır.Bunun yanında, analiz çıktılarının değerlendirecek ve bu değerlendirmeye göre tasannu değiştirecek kişi tasarımcı mühendis olacağı için BDM teknolojisinden elde edilecek yararlar bunu kullanacak kişinin bilgi ve becerisi ile direk olarak ilgilidir. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently, the number of engineering applications carried out by the help of Computer Aided Design technology has been increasing in our country. Many engineering companies, completed their feasibility study on computer aided design technology, was established computer aided design technology systems by using their resources. As the number of applications has been increasing in our country about the computer aided design systems, industrial companies started to pay-attention to the Computer Aided Engineering applications. In the industrialized countries, using computer aided design and computer aided engineering technology to analyze plastic parts (USA, Taiwan, Korea, etc.) has providing them many advantages and they became leader in the plastic market. It is also possible to develop our plastic part design capability only by using computer technology, efficiently. This study has been accomplished to see clearly what can be done by the computer aided design and computer aided engineering applications and to compare the results with the conventional plastic injection mold design method. In this study, some important explanations has been given about geometrical modeling on computer aided design technology, titles on plastic part design, and comparison results between conventional and computer aided design method on plastic injection mold design. Additionally, a geometrical model of a sample part being produced by injection molding process has been generated by using Pro/Engineer® CAD system and a plastic injection simulation has been performed on this model by using the CAE software called C-Mold Filling® analyzer. At the end of simulation, following information has been obtained for the part being produced; Mold design, injection machine capacity being used and injection process parameters. As a result of this study, using CAD and CAE technology on mold design helps designers, mold and injection manufacturers, saves time, money and raw material, reduces the rejection rate, improves part quality and gets new products to market faster. In addition, output results of the analyze will be evaluated and according to this evaluation design will be changed by the design engineer. So, the usefulness of the CAE technology depends on the proficiency of the user XII