Mikrodenetleyici destekli adım motoru sürücüsü tasarımı
  1. Tez No: 67817
  2. Yazar: MEHMET KAYNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ GÜLGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Adım motorları, günümüzde elektrik, elektronik ve otomasyon mühendisliği alanında yapılan çalışmalarda yer alan tahrik ve pozisyon denetimi konularında en çok tercih edilen elektrik motoru türü olarak göze çarpmaktadır.Bu çalışmanın konusunuda tekstil endüstrisinde kumaş baskı boyama prosesinde yer alan bir sistem oluşturmaktadır. Temel olarak bir otomasyon çalışmasıdır.Projede adım motoru kullanılması ve sözkonusu motorun ve sürücüsünün istenilen şartlar altında çalıştırılarak sistemin denetiminin sağlanması çalışmanın kabaca tarifi olabilir. Çalışmada öncelikle adım motorlarının genel yapılan ve karakteristik özellikleri tariflendikten sonra elektromagnetik teori ve bu motorlarda moment oluşumu konulan incelenmiştir. Üçüncü bölümde adım motorlarının temel kontrol yöntem, prensip ve devre yapılan dördüncü bölümde ise öneri sistemin yapısı, elemanları ve çalışma şekli izah edilmiştir.Ekler kısmında sürücü elemanın harici elemanlarının seçimine yönelik kriterler, mikrodenetleyici yazılımı ve sistem ve devre şemaları görülmektedir. Sonuçlar kısmında ise bu tür bir çalışma gerçekleştirilirken sadece mühendislik açısından değil aynı zamanda kültürel ve ekonomik açıdan gözönüne alınması gereken hususlara deyinilmektedir.Son olarak alternatif bir yöntem bulunabileceği belirtilmektedir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Stepping motors are widely used in the fields of electrical and automation engineerings.Beacause of their wide variety and compatibility, most automation engineers prefer to use stepping motors in specific applications.Easy to drive without having any driver problem is the most common advantage of stepping motors.Basicly this thesis deals with a definite system included in the fabric printing process.Roughly, in this thesis, description and advantages of using stepping motors in such an automation project are discussed. In first chapter of the thesis general description, structure and characteristic features of stepping motors are described.In the second chapter, fields of electromagnetic theory related to expressing torque production in stepping motors are detaily explained.Fundamental principles of driving or controlling a stepping motor are discussed in the chapter three.Finally in the fourth chapter, the planned system is introduced and detaily explained.Priciples of choosing external components of driver modul, microcomputer software and system figures are given in appendix a,b,c. In the final result part of the thesis, it is discussed that not only engineering and design problems but also social and economic sanctions should be taken into consideration in such applications.. '