Thomas Kuhn'un bilim anlayışının bağdaşımcı bilgi kuramı açısından analizi
Analysis of Thomas Kuhn's conception of science in terms of coherence theory
- Tez No: 678181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEM KAMÖZÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde cevabı aranan soru, Thomas Kuhn'un felsefesinin, epistemolojide gerekçelendirme teorilerinden biri olan bağdaşımcılık ile açıklanıp açıklanamayacağıdır. Aralarındaki benzerlik ve farklılıkların açığa çıkartılması yoluyla bu soruya yanıt aranmıştır. Bu araştırmanın hem Kuhn'un felsefesinin hem de bağdaşımcılığın ana hatlarının belirginleşmesine yardımcı olacağı, böylece her iki tarafın daha anlaşılır kılınmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bağdaşımcılık hakkında, ağırlıklı olarak Laurence Bonjour'un fikirlerinden yararlanılmıştır. Bu araştırmada onun 1985 yılında yazmış olduğu ve bağdaşımcılığı savunduğu The Structure of Empirical Knowledge adlı eseri referans alınmıştır. Bununla birlikte Bonjour'un kariyerinin bir döneminde -1985'lere kadar olan- bağdaşımcılığı savunduğu ve sonrasında temelcilik saflarında yer aldığını -1988-2010 arası- belirtmekte fayda var. Kuhn'un düşünceleri ise daha çok The Structure of Scientific Revolutions adlı eseri çerçevesinde ele alınmıştır. Araştırma sürecinde Kuhn ile bağdaşımcılık arasında benzerlikler ortaya konulmuş, bunun yanı sıra farklılıkların da altı çizilmiştir. Tezde ulaşılan sonuç, benzerlikten yola çıkarak Kuhn'un felsefesini bağdaşımcılık ile açıklamanın, farklılıkların ihmal edilmesine yol açabileceği ve böylece Kuhn'un özgün düşüncelerini anlamamıza engel olabileceği yönündedir.
Özet (Çeviri)
The question that is sought in this thesis is whether Thomas Kuhn's philosophy can be explained by coherentism, which is one of the justification theories in epistemology. The answer to this question was sought by revealing the similarities and differences between them. It is thought that the thesis will help clarify the main threads of both Kuhn's philosophy and coherentism, thus it will contribute to make both sides more understandable. With regard to coherentism, Laurence Bonjour's ideas have been adapted in this thesis predominantly. I mostly referred to his work entitled The Structure of Empirical Knowledge, written in 1985 and in which he advocated coherentism. However, it is worth noting that Bonjour had advocated for coherentism during a period of his career -until 1985- and then took part in the ranks of foundationalism from 1988 to 2010. As for Kuhn's thoughts, he is discussed more essentially within the framework of his The Structure of Scientific Revolutions. In the thesis process, the similarities between Kuhn and coherentism are revealed, and the differences had highlighted. The conclusion reached in this thesis is that explaining Kuhn's philosophy based on similarity between them may lead to the neglect of their differences and thus can prevent us from understanding Kuhn's original thoughts.