Treatment of P-aminophenol production wastewater by electrochemical oxidation process using boron-doped diamond anodes
P-aminofenol üretim atıksuyunun elektrokimyasal oksidasyon prosesi ile bor katkılı elmas anotlar kullanılarak arıtılması
  1. Tez No: 678229
  2. Yazar: MİHRİCAN YURTARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOBYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İlaç üretim atık suyun çevreye ve insan sağlığına birçok olumsuz etkisi vardır. İlaç üretim fabrikasında, farklı türde birçok ürün üretilir ve atık su içeriğinde dalgalanmalar görülür. Dolayısıyla, ilaç üretim atık suyun arıtımı her zaman kompleks bir konu olmuştur ve istenilen deşarj standartlarını sağlamak zordur. Özellikle fenol ve türevleri biyolojik olarak parçalanamayan organik kirleticilerdir ve geleneksel biyolojik arıtma yöntemleriyle arıtıma uygun değillerdir. Bu yüzden, bu tarz arıtımı zor kirleticilerin giderilmesinde ileri oksidasyon yöntemleri tercih edilir. Elektrokimyasal oksidasyon prosesi fenol içeren atık suların arıtımında oldukça etkilidir. Bu çalışmada p-amino fenol üretim atık suyun bor katkılı elmas anot kullanarak elektrokimyasal oksidasyon prosesi ile arıtılması araştırılmıştır. Akım yoğunluğu, başlangıç pH'ı, elektrolit konsantrasyonu ve seyreltme oranı gibi önemli işletim parametrelerinin etkileri incelendi. Deney sonuçlarına göre, en yüksek %95 KOİ ve %75.9 TOK giderim verimleri elde edildi.
Özet (Çeviri)
Pharmaceutical wastewater has many adverse environmental and health effects. In the drug manufacturing plant, many different kinds of the compound are produced and wastewater composition fluctuates. Therefore, the treatment of this type of wastewater has been a complicated issue to reach discharge standards. Especially, phenol and derivatives are very complex organic pollutants and they are not suitable for conventional biological treatment methods. Thus, advanced electrochemical processes are widely preferred to treat complex substances. The electrochemical oxidation process is very effective to oxidize phenolic wastewater. In this study, treatment of p-aminophenol production wastewater by electrochemical oxidation process using boron-doped diamond anode was investigated. The effects of significant operating parameters such as current density, initial pH, electrolyte concentration, and dilution were researched. According to experiment results, 95% COD and 75.9% TOC removal efficiencies were achieved.