Yabancılara Türkçe öğretiminde geribildirimin dört temel dil becerisinin geliştirilmesine etkisi
The effect of feedback on the development of four basic language skills in teaching Turkish to foreigners
  1. Tez No: 678228
  2. Yazar: DOĞUŞ MURAT KARDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BAYRAK CÖMERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Dil öğretiminde esas olan, öğrenilen yabancı dilin anlaşılması, duygu ve düşüncelerin o dilde anlatılmasıdır. Bu anlama ve anlatma ilişkisi dilin dört temel becerisi üzerine temellendirilir. Birbirinden bağımız gelişmesi mümkün olmayan okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerinin A1 dil seviyesinden başlayarak C1+ seviyesine ulaştırılabilmesi için dil öğretimine ilişkin tüm yöntem ve tekniklerden azami ölçüde faydalanmak gerekir. Dil öğretiminin ölçme ve değerlendirme boyutuyla da ilişkili olan geribildirim, öğretmen ve öğrencinin motivasyonunu da etkiler. Bu çalışmada yabancılara Türkçe öğretiminde geribildirime ilişkin geniş bir literatür araştırması yapılmış olup geribildirime dair öğretmen ve öğrenci görüşleri alınmış, ayrıca geribildirimin öğrenci başarısına etkisi incelenmiştir. Yabancılara Türkçe öğretiminde okuma, dinleme, yazma ve konuşma olmak üzere dört temel dil becerisinin geliştirilmesine geribildirimin etkisini araştırmayı hedefleyen bu çalışma, karma araştırma modelinin iç içe deseninde kurgulanmıştır. Temel anlamda karma yöntem, bir problemden hareketle yapılandırılan araştırma sürecinin gerek nitel gerekse nicel verilerden elde edilmesidir. Elde edilen veriler, bazen tek bir araştırmada bazen sonrasında geliştirilecek araştırmalar için ya da uygulamaya dönük genellenebilir önerilere ulaşma kaygısıyla tasarlamada kullanılabilir. Beş ana bölümden oluşan araştırmada elde edilen bulgu ve yorumlar ışığında, çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Sonuç ve önerilerin yabancılara Türkçe öğretimi alanına katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main thing in language teaching is to understand the learned foreign language and to express feelings and thoughts in that language. This understanding and narration relationship is based on the four basic skills of language. It is necessary to make maximum use of all methods and techniques related to language teaching so that reading, listening, speaking and writing skills, which cannot be developed independently from each other, can be reached from A1 language level to C1+ level. Feedback, which is also related to the measurement and evaluation dimension of language teaching, also affects the motivation of the teacher and the student. In this study, an extensive literature research was conducted on feedback in teaching Turkish to foreigners, the opinions of teachers and students about feedback were taken, and the effect of feedback on student success was examined. This study, which aims to investigate the effect of feedback on the development of four basic language skills, namely reading, listening, writing and speaking, in teaching Turkish to foreigners, was designed in the nested pattern of the mixed research model. Basically, the mixed method is the acquisition of the research process structured from a problem from both qualitative and quantitative data. The data obtained can be used in a single research, sometimes in research to be developed later, or in designing with the concern of reaching generalizable recommendations for practice. In the light of the findings and comments obtained in the research consisting of five main parts, solution suggestions were made. It is considered that the results and suggestions will contribute to the field of teaching Turkish to foreigners.