Absorbsiyon kolonlarında N.T.U. ve H.T.U.'nun etkisinin araştırılması
- Tez No: 67830
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET : Yüksek Lisans Bitirme Tezimi“ Absorbsiyon kolonlarında N.T.U ve H.T.U ”nun etkisinin araştırılması " konusunda yaptım. Absorbsiyon kolonlarında N.T.U ve H.T.U katsayılarının etkilerini anlayabilmek için gaz absorbsiyonu, kuleler, denge, kütle transferi katsayıları gibi temel kavram ve konuların açıklanması gerekir. Bu nedenle bu konularda çeşitli açıklamalarda bulunuldu. 8., 9.,10. ve 11. bölümlerde ise bu konularda yapılmış çeşitli deney ve araştırmalara değinildi. Isı ve kütle transfer katsayıları hakkında zaman içinde yapılan deneysel çalışmalar sonucu çıkarılan grafik ve denklemlere ayrıntılarıyla yer verildi. Tez kapsamında ayrıca N.T.U ve H.T.U ' ya ait çeşitli tanımlar. N.T.U ve H.T.U' nun birbirleri ve z ( dolgu yüksekliği ) ile ilişkileri açıklandı. Sonuç olarak ; en yüksek verimin elde edilebilmesi için yerine getirilmesi gereken şartlar belilenmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY : The subject of my thesis is“The investigations of the effect of N.T.U. and H.T.U. on the absorption towers.”Basic subjects like gas absorption, towers, equilibrium and mass transfer should be explained in order to understand the effects of the coefficients of N.T.U. and H.T.U. on the absoiptiou towers.For this reason, necessary explanations are made about these subjects. The experiments and investigations about these subjects are mentioned in parts 8, 8,9, 10 and 1 l.The experimental study, which are done in many periods, about heat and mass transfer,the graphics and equations obtained as a result of this work are also mentioned in these parts in detail. In the diesis, some definitions about N.T.U. and H.T.U.,the relations between N.T.U. and H.T.U. and between N.T.U., H.T.U. and z are explained. As a result, to be able to get the maximum performance which is explained by N.T.U. conditions which have to be got are tried to be determined.