Sulu yangın söndürme sistemlerinin incelenmesi ve spinkler tesisatlarının hesap yöntemlerinin araştırılması
Examination of water extinguishing systems and investigation of calculation methods of sprinkler systems
- Tez No: 67831
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında sulu yangın söndürme sistemleri incelenmiş ve sprinkler tesisatlarının hesap yöntemleri araştırılmıştır. Öncelikle suyun sahip olduğu özellikler yani yoğun ve kararlı bir sıvı oluşu ve yüksek ısınma ısısıyla yangınla mücadelede son derece ideal bir akışkan olduğu vurgulanmıştır. Ayrıca suyun söndürme özelliklerinden de bahsedilmiştir. Daha sonraki bölümde ise bir binanın yangın emniyeti için gerekli su ihtiyacı ve amprik formüller yardımıyla binanın inşaa tarzına bağlı olarak yaklaşık su ihtiyacının hesaplanması hakkında bilgiler verilmiştir. Çevremizdeki binalarda sıkça gördüğümüz yangın musluk ve hortumlarının özellikleri ve yerleştirilme kuralları hakkında da detaylı bilgi verilmiştir. Bir yangın musluk ve hortum sisteminin dahil olduğu sistem sınıfına göre sahip olması gereken su kaynağının özellikleri ve çeşitli ekipmanlar hakkında da bilgi verilmiştir. Büyük caddelerde ve sokak başlarında sıkça gördüğümüz yangın hidrantlarının tipleri, yerleştirilmesi ve özelliklerine de değinilmiştir. Hidrantların bakım ve kontrolü hakkında da bilgi verilmiştir. Yangınla mücalede yeni bir çığır açan sprinkler sistemlerinin gelişimi ve önemi vurgulanmış ve standart sprinkler düzeni hakkında bilgi verilmiştir. Binaların sahip olduğu inşai özelliklere ve kullanım amaçlarına göre dahil oldukları risk gurupları belirlenmiş ve diğer bölümlerde detaylı bilgiler verileceği göz önünde bulundurularak sprinkler sistemi bileşenlerinden kabaca bahsedilmiştir. Bir sprinkler sisteminin dahil olduğu risk gurubu ve hesaplama tarzına bağlı olarak sahip olması gereken su kaynağının belirlenmesi hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca sprinkler tesisatında kullanılacak boruların standartları, ölçüleri ve özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Sprinkler başlıklarının tipleri ve kullanım özellikleri belirtilmiş, binanın yapısına bağlı olarak sprinklerlerin yerleştirilmesi, sprinkler sistem tipleri ve bu sistemlerde kullanılan alarm vanaları hakkında bilgi verilmiştir. Hesaplama yöntemleri ve bağıntıları detaylı olarak verildikten sonra sistem bakım kuralları hakkında da bilgi verilmiştir. xiii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, water extinguishing systems and sprinkler systems design methods are examined. First of all, properties of water like density, stabilty and high specific heat are given which make it an ideal liquid for fire fighting. Extinguishing properties of water, are also discussed. In further chapters, water requirment of a building for fire safety and ampirical calculation methods of water requirment related to construction type of building. Detailed spesifications and installation rules of fire hose and valves that we often meet in many buildings are also given. A fire hose and valve system's water supply specifications and equipments' details are examined. Fire hydrants', that we see often at corners and main streets, types, specifications, installation and maintenance rules are given. Sprinkler systems', which are open a new term in fire fighting, development and importance are mentioned and standart sprinkler system is briefly explained. Rise groups of buildings, according to construction type and operation purpose, are determined and sprinkler system components and equipments are explained. Designing of water supply of a sprinkler system, according to rise group and calculation method; and pipe standarts, dimensions and specifications are given. Sprinkler nozzles types and operation specifications, installation of sprinklers according to building construction, sprinkler types and alarm valves that are used in these systems are explained. Detailed calculation methods, formulas and then system maintenance rules are given. XIV