Geleneksel Eğin evlerinin korunması bağlamında modern yöntemler ve çağdaş malzeme kullanımının araştırılması
Investigation of modern methods and contemporary material use in the context of conservation of traditional Egin houses
- Tez No: 678327
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BÜYÜKMIHCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
Tez kapsamında, Kemaliye ve çevresinin coğrafi özellikleri ve tarihsel gelişimi incelenerek geleneksel mimarinin biçimlenişine etki eden faktörlere yer verilmiştir. Ayrıca geleneksel dokuyu biçimlendiren yapı grupları anlatılmıştır. Kemaliye'nin koruma amaçlı imar planı sınırı içerisindeki 125'i tescilli olmak üzere, yaklaşık 467 kadar yapının fiziksel özelliklerine ilişkin alan, yapı, parsel ve sokak ölçeğinde analiz çalışmaları yapılmıştır. Bu bağlamda kentsel kimliği belirleyen etkenler ortaya konulmuştur. Geleneksel mimarinin biçimlendirdiği yapı gruplardan birisi olan konutlar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Seçilen 25 adet konutun rölöve çalışmaları yapılarak, tipoloji çalışması hazırlanmıştır. Yerleşmenin geleneksel konut mimarisini oluşturan elemanlar incelenmiştir. Bunların sonucunda elde edilen parametrelerle Kemaliye geleneksel dokusunun korunmuşluk durumu ortaya konulmuş ardından yapı ve doku ölçeğinde tespit edilen sorunlara değinilmiştir. Geleneksel yapıların bozulma nedenleri ve türleri, Berrin Alper'in 1990 yılına ait“Eğin yerleşme dokusu ve evleri üzerine bir araştırma”başlıklı doçentlik tezindeki çizimleri ile karşılaştırılarak ortaya konulmuştur. Kemaliye'nin plan notları incelenerek uluslararası çağdaş restorasyon yaklaşımları ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Eğin geleneksel dokusunun korunması için yapı ve doku ölçeğinde öneriler getirilerek tezin bütününe yönelik sonuç ve değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The geographical features of Kemaliye and its geographical locations and the factors influencing the formation of historical architecture in the past are included. In addition, building groups shaped by traditional architecture are explained. Within the boundary of Kemaliye's conservation development plan, approximately 467 buildings, of which 125 are registered, have been analyzed in area, building plot and street scale. In this context, the factors that determine the urban identity have been revealed. Houses, which are one of the building groups shaped by traditional architecture, have been studied in detail. A typology study was prepared by carrying out survey studies in 25 selected houses and mansions. Elements that make up the traditional residential architecture of the settlement were examined. With the parameters obtained as a result of these, the state of being preserved is revealed.The problems of the preservation of the traditional architecture of Kemaliye at the scale of the building and texture are mentioned. The reasons and types of deterioration of traditional buildings have been revealed by comparing with Berrin Alper's drawings in the associate professorship thesis titled“A research on the settlement texture and houses of Egin”from 1990. Criticisms were brought by examining Kemaliye's plan notes. Comparisons with international contemporary restoration approaches have been made.In order to preserve the traditional texture of the agenda, suggestions were made at the scale of structure and texture, and the result and evaluation of the whole thesis was made.