Çocuk yanıklarında enfeksiyon etkenleri ve mortaliteye etkileri
Infectious agents in children's burns and their effects on mortality
- Tez No: 678354
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ŞENEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Son yıllarda modern tıpta yaşanan teknolojik ve medikal gelişmelerin sonucu olarak yanık yoğun bakım ünitelerinde bakım kalitesinin artmasına ve yanık ilişkili ölümlerin azalmasına rağmen, yanık alanı %40'ın üzerinde olan majör yanık vakalarında mortalitenin en sık nedeni (%75 ) enfeksiyonlardır. Bu çalışmanın amacı: çocuk yanık merkezimizde yatarak tedavi gören hastalarda görülen enfeksiyon etkenlerini ve mortaliteye etkilerini ortaya koymaktır. Çalışmamızda, Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Merkezinde Ocak 2009 ve Ağustos 2013 tarihleri arasında yatarak tedavi gören 503 çocuk yanık hastasının dosyaları ve bilgisayar kayıtları retrospektif olarak değerlendirildi. Yanık merkezimizde hasta yatışları için Amerikan Yanık Derneği'nin (ABA) çocuklar için önerdiği hasta yatış kriterleri uygulandı. Yanık merkezimize yatırılan hastaların %61.6'sı erkek, %38'ü kız hastalardı. E/K oranı 1.7 bulundu. Hastalarımızın en sık yanık nedeni (%78.3; n=394) sıcak sıvılara bağlı haşlanma yanığı olarak saptandı. Bunu alev ve elektrik yanıkları takip etti. Sıcak sıvılara bağlı yanan hastaların %44.4'ü sıcak su ile yanarken, %35.2'si çay suyu, %9.6'sı ise süt ile yandı. Alev yanığı olan hastaların %5.7'sinde aynı zamanda inhalasyon hasarı vardı. İnhalasyon hasarı olan hastalarda, mortalite oranı %40 olarak tespit edildi. Hastaların %41.9'undan yara, kan, kateter ve/veya idrar kültürleri çalışıldı. Yara kültürlerinde en sık üreyen mikroorganizmalar Staphyolococcus türleri, Candida türleri, Psödomonas aureginosa ve Acinetobacter baumannii; kan kültürlerinde ise en sık üreyen mikroorganizmalar Staphyolococcus türleri, Candida türleri, Acinetobacter baumannii olarak tespit edildi. İdrar kültürlerinde en sık üreyen mikroorganizmalar Escherichia coli, Klebsiella ve Candida türleri; santral venöz kateter kültürlerinde ise Candida türleri, Acinetobacter baumannii ve Psödomonas aureginosa olarak tespit edildi. Hastaların %56.7 (n=285)'sine antibiyotik tedavisi başlandı. Hastaların yanık alanları büyüdükçe kültürde üreme, yatış süresi, greft ihtiyacı ve mortalite oranları da yüksek bulundu. Yanık merkezimize yatırılıp tedavileri yapılan 503 hastada mortalite oranımız %2.2 (n=11) bulundu. Olguların 6'sında ölüm nedeni enfeksiyonlar, 4 olguda akut solunum yetmezliği ve 1olguda aspirasyon olarak belirlendi. Kaybedilen hastaların 5'inde yanık etkeni sıcak sıvılar, 5'inde alev yanığı ve 1'inde ise elektrik yanığı olarak belirlendi. Kaybedilen hastaların tamamı dışarıdan sevkli gelen hastalardı. Enfeksiyonlar nedeni ile kaybedilen altı hastanın yara kültürlerinde en sık üreyen mikroorganizma olarak Acinetobacter baumannii (%28.6), kan kültürlerinde en sık üreyen mikroorganizma Psödomonas aureginosa (%21.4), kateter kültürlerinde ise Acinetobacter baumannii olarak bulundu. Yanık hastalarında enfeksiyonlar hala önemli mortalite nedenidirler. Doku bütünlüğü bozulmuş, immün sistemi baskılanmış, beslenmesi etkilenmiş bu hastalarda sepsis en önemli mortalite nedenlerinden biri olmaya devam etmektedir. Buna neden olan mikroorganizmalar olarak Pseudomonasa eroginosa, Acinetobacter baumannii, Staphylococcus türleri ve Candida türleri öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Abstract Despite the increase in the quality of care in burn intensive care units and the decrease in burn-related deaths as a result of technological and medical developments in modern medicine in recent years, infections are still the most common cause of mortality (75%) in major burn cases with a burn area of more than 40%. This study aims to reveal the infectious agents and their effects on mortality in patients hospitalized in our pediatric burn center. In our study, physical files and electronic records of 503 burn patients who were hospitalized in Ankara Child Health and Diseases Hematology Oncology Training and Research Hospital, Pediatric Burn Center between January 2009 and August 2013 were evaluated retrospectively. The criteria recommended by the American Burns Association (ABA) for children were applied for hospitalizations. 61.6% of the patients were male and 38% were female. The male/female ratio was found to be 1.7. The most common cause of burns in our patients (78.3%; n=394) was scalding with hot liquids. Flame and electrical burns followed. While 44.4% of the patients who burned with hot liquids were burned with hot water, 35.2% were burned with hot tea, and 9.6% with hot milk. 5.7% of patients with flame burns also had inhalation injury. In patients with inhalation injury, the mortality rate was founded as 40%. Wound, blood, catheter, and/or urine cultures were evaluated in 41.9% of the patients. Staphylococcus species, Candida species, Pseudomonas aeruginosa, and Acinetobacter baumannii were detected most frequently in wound cultures. Staphylococcus species, Candida species, Acinetobacter baumannii were detected most frequently in blood cultures. Escherichia coli, Klebsiella, and Candida species were detected most frequently in urine cultures, while Candida species, Acinetobacter baumannii, and Pseudomonas aureginosa were detected in central venous catheter cultures. Antibiotic treatment was started in 56.7% (n=285) of the patients. As the total burn areas of the patients enlarged, the growth in culture, length of stay, graft need, and mortality rates were also found to be higher. Our mortality rate was 2.2% (n=11). The cause of death was determined as infections in 6 patients, acute respiratory failure in four, and aspiration in one. The burn causes were scalding with hot liquids in 5 of the patients who died, flame burns in fives, and electrical burns in one. All of the lost patients were referred from other centers. Acinetobacter baumannii (28.6%) was the most frequently detected microorganism in wound cultures of six patients who died due to infections, Pseudomonas aureginosa (21.4%) in blood cultures, and Acinetobacter baumannii in catheter cultures. Infections are still an important cause of mortality in burn patients. Sepsis continues to be one of the most important causes of mortality in these patients whose tissue integrity is impaired, whose immune system is suppressed, and whose nutrition is affected. Pseudomonas aureginosa, Acinetobacter baumannii, Staphylococcus species, and Candida species are prominent as microorganisms causing this.