Miks meal ve oral glukoz tolerans testi ile oluşan oksidatif stresin karşılaştırılması
Comparison of oxidative stress with mixed meal and oral glucose tolerance test
  1. Tez No: 678356
  2. Yazar: RAMAZAN ÖNALAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEKİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
GİRİŞ: MMTT ve OGTT prediyabet ve hipoglisemi tanısında kullanılmaktadır. OGTT esnasında hiperglisemiyle meydana gelen oksidatif stresin, prediyabetik hastalarda diyabete gidişi indükleyebiceğine ve metabolik olumsuz etkilerine yönelik veriler mevcuttur. Bu çalışmada OGTT ve MMTT'de oksidan ve antioksidan düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Böylelikle OGTT'ye yönelik olumsuz verileri, bilimsel olarak çürütmeyi amaçlamaktadır. MATERYAL-METOD: Çalışmaya OGTT endikasyonu olan 72 hasta dahil edilmiştir. Birer hafta arayla önce MMTT daha sonraki hafta ise OGTT uygunlanmıştır. MMTT ve OGTT'de sıfırıncı, birinci, ikinci saatlerde hastalardan alınan örneklerde Total Oksidan Status (TOS), Total Antioksidan Status (TAS) düzeyleri incelenmiş ve Oksidatif Stres İndeksi (OSI) hesaplanarak, verilerin karşılaştırılması yapılmıştır. BULGULAR: Yapılan istatistik verilerine göre OGTT ve MMTT arasında oksidatif stres indeksi açısından sadece birinci saatte fark bulunmuştur. Sıfırıncı ve ikinci saat glukoz, TOS, OSİ değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı saptanmıştır (p > 0.05). Birinci saat glukoz, TOS, OSİ değerleri iki test arasında OGTT grubunda istatistiksel olarak yüksek düzeyde anlamlı faklılık olduğu saptandı (p < 0.01). Sıfırıncı saat, birinci saat, ikinci saat TAS değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir (p > 0.05). Hem OGTT'de hem de MMTT'de kendi aralarında sıfırcı, birinci ve ikinci saatte glukoz hariç diğer parametrelerde (TOS, TAS, OSİ) istatiksel anlamlı fark saptanmadı (p > 0.05). Kolerasyon analizlerinde ise MMTT ve OGTT'de glukozla TOS, TAS ve OSİ değerleri arasında herhangi bir kolerasyon belirlenememiştir. SONUÇLAR: OGTT sonucunda vücutta oluşan oksidatif stresin, normal dengeli bir kahvaltı öğününde hiperglisemiye sekonder oluşan oksidatif strese göre birinci saatte daha fazla oksidatif stres oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Birinci saatteki oksidatif stresin vücutta dismetabolik hadiseleri tetikleyip tetiklemediği ve özellikle gebelerde fetüse zararlı etkisinin olup olmadığına yönelik daha ileri araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: MMTT and OGTT are used in the diagnosis of prediabetes and hypoglycemia. There are data on the fact that oxidative stress, which occurs with hyperglycemia during OGTT, can induce diabetes in prediabetic patients and its metabolic adverse effects. In this study, it is aimed to evaluate oxidant and antioxidant levels in OGTT and MMTT. Thus, it aims to scientifically refute the negative data on OGTT. MATERIAL-METHODS: 72 patients with OGTT indication were included in the study. MMTT was performed first, and OGTT was performed the following week, one week apart. In the MMTT and OGTT, Total Oxidant Status (TOS), Total Antioxidant Status (TAS) levels were examined in the samples taken from the patients at the zero, first, and second hours, and the Oxidative Stress Index (OSI) was calculated and the data were compared. RESULTS: According to the statistical data, only the first hour difference was found between OGTT and MMTT in terms of oxidative stress index. There was no statistically significant difference between the zero and second hour glucose, TOS, and OSI values (p > 0.05). First hour glucose, TOS, OSI values were found to be statistically significantly different between the two tests in the OGTT group (p < 0.01). It was determined that there was no statistically significant difference between the zero hour, first hour, and second hour TAS values (p > 0.05). In both OGTT and MMTT, no statistically significant difference was found between each other in other parameters (TOS, TAS, OSI) except zero, first and second hour glucose (p > 0.05). In the correlation analysis, no correlation was found between the glucose values in TOS, TAS and OSI in MMTT and OGTT. CONCLUSIONS: It was concluded that oxidative stress in the body as a result of OGTT causes more oxidative stress in the first hour than oxidative stress secondary to hyperglycemia in a normal balanced breakfast meal. Further research is needed to determine whether oxidative stress in the first hour triggers dysmetabolic events in the body and whether it has harmful effects on the fetus, especially in pregnant women.